Komentáre, informácie, kritiky

Do politiky by Jozefa Banáša nedotiahli ani bagrom

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Jozef Banáš a Rasťo Piško besedovali v nitrianskej knižnici. Bývalí diplomat a inštalatér sa ukázali nielen ako znalci pera, ale aj ako humoristi, ktorí si výborne nahrávali.
V Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre sa s tretiakmi Piaristického gymnázia Jozefa Kalazanského stretli Jozef Banáš a Rasťo Piško. Predstavili im svoju tvorbu a prezradili aj čo-to zo svojho osobného života, počas ktorého vystriedali niekoľko povolaní.

V jeho filme hrali Dóczy aj Kiš
Jozef Banáš vyštudoval elektrotechniku, aj keď odmala túžil byť spisovateľom. Jeho vnútorný kompas ho cez povolania novinára, obchodníka, topmanažéra, politika a diplomata - vraj jediného na svete, ktorý jazdil na CD trabante - nakoniec aj tak doviedol k písaniu. Banáš je autorom kníh, komentárov, fejtónov, televíznych scenárov i divadelných hier. Jeho filmový scenár sa stal podkladom úspešného filmu Koniec sezóny (1985), v ktorom si zahrali aj Nitrania Jozef Dóczy či Milan Kišš. „Film dokonca získal 2. cenu na filmovom festivale v Portugalsku. Potom som napísal tú slávnu komédiu No Comment, v ktorej si zahrala slávna pätica Filip, Noga, Skrúcaný, Radič a Piško," hovorí Jozef Banáš.

Beseda v knižnici niesla meno Banášovej knihy poviedok Lepší ako včera (2001). „Raz som nemeckému kancelárovi Willimu Brandtovi položil otázku, čo má byť hlavným krédom politika. A on mi odpovedal: Zle ste sa pýtali. Politik sa nijako nelíši od ostatných občanov. Ambíciou každého občana je byť lepší ako ten druhý, ale jediným zmyslom nášho konania by mala byť snaha byť každý deň lepší ako sme boli včera," vysvetlil spisovateľ pôvod názvu besedy.

Volajú ho za starostu
Nedávno vyšlo nové rozšírené vydanie Banášovej knihy Idioti v politike, ktorá vyšla v roku 2007. Doplnil ju o tri nové kapitoly - jedna je o najvtipnejších politických urážkach. „Knihou Idioti v politike sa nechcem mstiť svojim bývalým kolegom, práve naopak. Ja za idiotov označujem ľudí takých, aký som bola ja, ktorí išli do politiky s ideálmi. Tých, ktorí tam idú s istými záujmami, je drvivá väčšina. Idio vlastne z gréčtiny znamená zvláštny, preto som knihu nazval takto," vysvetlil Banáš. „Do politiky by som sa dnes už určite nevrátil, volajú ma napríklad, aby som išiel kandidovať za starostu Karlovej Vsi. No keby ma ťahali bagrami, nevrátim sa. Viem, o čom to je. Keď som sledoval, čo sa dialo pred voľbami, mal som na chrbte také ľahké zimomriavky od radosti, že tam už nie som."


S Thomasom sa stretol po 37 rokoch
Jozef Banáš v Nitre prezentoval aj román Zastavte Dubčeka! a podľa kritikov jeho najlepšiu knihu Zóna nadšenia, ktorú onedlho vydá aj veľké nemecké vydavateľstvo. Zóna nadšenia je o hraniciach v 1968 roku. Keď Banáš hrával volejbal za Slovan Bratislava, zoznámil sa s hráčom z nemeckého Neuwiedu. „So svojím mužstvom prišiel do na turnaj do Vyšných Hágov. Thomas Angermann hral na bendžo, ja na gitaru a spriatelili sme sa. Prídeš ma pozrieť do Nemecka, povedal mi. A naozaj - v 1969, keď boli ešte stále otvorené hranice, som tam išiel," spomína Banáš. „O rok zas prídeš pozrieť ty mňa do Bratislavy - povedal som Thomasovi. A on skutočne prišiel, ale až o 37 rokov."

Objavila ho dcéra
Po roku 1969 si obaja priatelia ešte chvíľu písali, ale listy im otvárali, tak to nejako prestalo. Po revolúcii v novembri ho Banáš začal hľadal, pomáhali mu aj nemeckí poslanci, ale Thomasov Angermannov, narodených v roku v 1948, bolo v Nemecku nekonečne veľa. „Bolo to beznádejné, pustil som to z hlavy. Ale prišli Vianoce 2005 a pod stromčekom som si od dcéry Márie, ktorá žije v Mníchove, našiel darček. Otvorím to a tam sú rôzne maily, fotka neznámeho chlapa a podobne. Nakoniec som zistil, že ona si píše s „mojím" Thomasom Angermanom," usmieva sa Banáš. „Obajvila ho náhodou - počítač jej vyhodil desiatky mien a ona, aby mala dušu na pokoji, zavolala aspoň jednému. A to bol on. Bol to signál zhora, že s tým niečo treba robiť. Tak som Thomasa na jar 2006 pozval k nám, týždeň sme nerobili nič iné, len si rozprávali naše životy. Tak som z toho napísal román."

Mysteriózny Kód 9
Najnovšou knihou Jozefa Banáša je jeho jediná básnická zbierka Deň do večnosti - vyšla v apríli 2010 a spolu s manželkou Máriou, ktorá ju ilustrovala, si ju venovali k 40. výročiu svojho zoznámenia. Momentálne spisovateľ odovzdal vydavateľovi svoj nový román Kód 9, ktorý vyjde na jeseň. „Je to mysteriózny príbeh o nekonečnej láske, o reinkarnácii a marginálizácii ženy v histórii aj v súčasnosti. Kniha mapuje južnú vetvu hodvábnej cesty z čínskeho Sianu až do Vatikánu, všetky tieto miesta som prešiel. Fakt to bude dobré," prezradil Banáš


Zdroj: Nitra.sme.sk

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk