Najúspešnejšími autormi najväčšieho vydavateľstva u nás je Banáš i Keleová-Vasilková
Jozef Banáš, Andrea Coddington, Jozef Karika, Táňa Keleová-Vasilková a Andrej Ferko sú najúspešnejšími autormi vydavateľstva Ikar. Včera si prevzali ocenenia Zlatá a Platinová kniha a cenu literárnej kritiky Zlaté pero.
Expolitik, publicista a spisovateľ Jozef Banáš získal hneď dve ceny: Zlatú knihu za román Zastavte Dubčeka (2009) a platinové ocenenie za román Kód 9 (2010).
"Pri Kóde 9 som to tak trošku očakával, lebo som sledoval predaje, ale som mimoriadne príjemne prekvapený, až dojatý tým, že viac ako 15.000 ľudí si kúpilo román o politikovi Alexandrovi Dubčekovi," uviedol pre TASR ocenený autor, ktorého úspech románu o najznámejšom Slovákovi vo svete veľmi potešil. "Chodil som s tou knihou po Európe, len všade som dostal otázku, prečo to nie je v angličtine."
Platinovú knihu si zo šansónovo ladeného večera odniesla aj Andrea Coddington za román Židovka (2010). "Je to jedna úprimná spoveď úplne obyčajného ľudského života. Môže sa s ním stotožniť každá jedna žena, vôbec čitateľ," vysvetlila úspech knihy spisovateľka. Jej ocenená knižka prezrádza veľa o židovskej kultúre, histórii, jidiš výrazoch, tradíciách. "Nie je to len vyrozprávaný príbeh, je tam kus histórie, faktov, kus srdca, lásky, cesty, a to má každý z nás v sebe," doplnila Coddington.
Jozef Karika si prevzal Zlatú knihu za román V tieni mafie (2010). Niekoľkonásobná držiteľka ocenení Zlatá a Platinová kniha, spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková, ktorá doteraz vydala v Ikare 22 románov a ktorá má na svojom konte takmer 900.000 predaných výtlačkov, si prevzala Zlatú knihu za román Ranč u starého otca (2010) a Platinovú knihu za Dva životy (2010). "Myslím si, že ešte vždy dokážem čitateľky chytiť, pretože tie príbehy sú o nás, sú skutočné, sú ľudské a rozplačú, rozosmejú, je to ako náš život," poznamenala pre TASR jedna z najžiadanejších slovenských autoriek.
Cenu literárnej kritiky Zlaté pero za rok 2011 získal matematik, dramatik, prozaik a scenárista Andrej Ferko za román Najsmutnejší príbeh lásky. Porota hodnotiaca pôvodnú tvorbu vydavateľstva za rok 2011 svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že v knihe sa autorovi podarilo nekonvenčným spôsobom zaznamenať ľudské i spoločenské peripetie slovenských dejín minulého storočia. "Kniha je napriek tragickým tónom presiaknutá múdrym, duchaplným a povznášajúcim židovským humorom, vďaka ktorému tragická groteska nadobúda charakter všeobecnejšieho životného posolstva s vysokou dávkou čitateľskej príťažlivosti," konštatovala porota.
Zlatú knihu získava slovenský autor, ktorého dielo dosiahlo predaj 15.000 výtlačkov v kategórii próza a 3000 výtlačkov v kategórii poézia. Ocenenie Platinová kniha dostane slovenský autor za predaj 25.000 výtlačkov. Zlaté a Platinové knihy odovzdáva Ikar od roku 2000. Cenu literárnej kritiky Zlaté pero získava autor pôvodného diela v príslušnom roku a rozhoduje o nej porota. Túto cenu udeľuje vydavateľstvo od roku 2004.