Komentáre, informácie, kritiky

Jozef Banáš v indickom magazíne! Má svetový úspech

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Slovenský autor Jozef Banáš dosiahol pozoruhodný úspech v zahraničí. Po tom, čo sa s prekladmi jeho románov mohli zoznámiť čitatelia v Českej republike, Nemecku a Poľsku, priťahuje pozornosť aj v USA a Indii.

Januárové číslo časopisu Kosmas (zaoberá sa českou, slovenskou a stredoeurópskou vedou a umením), ktorý vydáva renomovaná univerzita v Texase, prinieslo recenziu Banášovho románu Zastavte Dubčeka! od Josette Baer. "Je to pre mňa nesmierna česť. To číslo som od nich dostal, videl som tam aj esej o Jaroslavovi Seifertovi alebo T. G. Masarykovi. Mám veľkú radosť z toho, že v tomto čísle je aj recenzia knihy ďalšej slovenskej autorky pani Kapitáňovej - Samko Tále: Kniha o cintoríne," uviedol spisovateľ.

Banáš sa objavil dokonca na titulnej strane januárového vydania indického literárneho štvrťročníka Saar Sansaar, ktorý uverejnil tri kapitoly z jeho románu Zóna nadšenia v preklade Amrita Mehtu.
Populárny časopis predstavuje čitateľom v treťom najrozšírenejšom jazyku na svete - hindu diela autorov a autoriek svetovej literatúry.

Zo slovenskej literatúry v ňom boli doposiaľ predstavení napríklad aj Mária Bátorová, Daniel Hevier, Peter Jaroš, Gustáv Murín, Vincent Šikula a Milan Rúfus.

Zdraoj: TASR
27.1.2012

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk