Komentáre, informácie, kritiky

Igor Chlebík: Idioti v politike

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Zajtra (utorok 11.5.2010) sa dostane do predaja nové vydanie mojej najobľúbenejšej knihy Idioti v politike od Jozefa Banáša a pri tejto informácii som si spomenul na niektore trefné a "polopate" napísané veci o politike. A keďže "vodu už nevymyslím" a výstižnejsiu charakteristiku politiky určite napísať nedokážem, pomôžem si tou knihou a prepíšem sem môj obľúbený odsek, ktorý sa hodí aj do tohto predvolebného obdobia. Takže - politika je ako žumpa. Príjemné čitanie prajem :-).

Výňatok z knihy Idioti v politike
Osobne pri myslení na politiku najradšej čerpám žumpu. Prišiel som na to, že na rozdiel od hroznového muštu, kde sa najhustejší kal usadzuje na dne, v žumpe je to naopak. Čím idete vyššie, tým väčšie "kusy" nachádzate. Najväčšie sú pekne vzájomne pospájané a spečené celkom navrchu. Vôbec im neprekáža, že sú z rôznych zadkov.

Keď je ich v žumpe priveľa a hrozí, že začnú pretekať na verejnosť, spustíte na dno kalové čerpadlo a vyčistíte ju. Ibaže zákon žumpy spočíva v tom, že nech čistíte akokoľvek, vyťaháte iba riedke. Najväčšie kalibre vytvoria na povrchu pevnú solidárnu škrupinu, pričom s klesajúcou hladinou klesajú aj oni. Pokles na dno ich vzájomnú solidaritu upevní. Len keď sú na dne, pochopia, ako veľmi sa potrebujú. Môžete na ne striekať vodu pod vysokým tlakom, ale solidárnu škrupinu hustého nerozbijete.

Prvý zákon žumpy teda znie: "Najväčšie kalibre sú hore".
Druhý zákon žumpy: "Čím je špina v žumpe dlhšie, tým je odolnejšia a solidárnejšia". Skutočnosť, že najväčšia špina je hore, nevylučuje, že aj na nižších úrovniach sa pekná špina nenachádza.
Znalci žumpy si určite všimli, že ak do žumpy nalejú čistú vodu, bude to stále len žumpa. A naopak, ak do čistej vody nalejete výkaly, zasa to bude len žumpa. Tretí zákon teda znie: "Žumpa je žumpa".
A pridáme hneď štvrtý zákon: "Žumpa smrdí"
Toľko úryvok z knihy.

Knihu Idioti v politike by som dal ako povinné čítanie našim poslancom a členom vlády a určite ju úprimne doporučujem úplne každému, pretože je to úžasné čítanie a táto kniha Vás možno pomôže uviesť "do obrazu" reality politky. Určite sa na nej dobre zasmejete, ale bude to taký tragikomický smiech cez slzy, pretože politika je niekedy skutočné svinstvo.
A ja si ju idem prečítať znovu :-) - hlavne teraz keď máme pred voľbami.

Igor Chlebík

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk