Komentáre, informácie, kritiky

Čitatelia e-kníh si obľúbili najmä slovenských autorov

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Medzi najpredávanejšie slovenské elektronické knihy patrí Kód 9 od Jozefa Banáša, Židovka od Andrey Coddington či knihy Evy Urbaníkovej. Rebríček obľúbenosti e-kníh na jednom z najväčších portálov u nás iBux.sk v mnohom kopíruje predaj tlačených kníh. Čoraz častejšie si fanúšikovia e-kníh sťahujú odbornú literatúru, rôzne motivačné a populárno-máučné publikácie.

Práve čitatelia odborných kníh majú bližší vzťah k elektronickej verzii a čítačkám. Vôbec najúspešnejším titulom za tri mesiace, čo portál iBux.sk funguje, sa stala kniha Úspech si ty od uznávaného lektora a poradcu Dalea Carnegieho. Ľudí tiež zaujíma Ako postupovať v súdnom spore, letia knihy Kurta Tepperweina Čo ti chce povedať choroba alebo Posolstvo tvojho tela.

V letnom období sa darí aj sprievodcom z Lonely Planet, ktorí sú aj o 80% lacnejší ako papierové verzie: podľa nákupov Slováci najradšej dovolenkujú v Chorvátsku, Egypte a Bulharsku.

Slovenskí čitatelia sú však stále značne konzervatívni a uprednostňujú klasické tlačené knihy. Predaj e-kníh sa tak nemôže vyrovnať predajom tlačených, no záujem sa zvyšuje. Ten by mohol vzrásť s príchodom lacnejších čítačiek a rozšírením ponuky. Na Slovensku začal ako prvý predávať knihy Martinus, ktorý ponúka vyše 400 e-kníh, nasledoval Raj kníh a pred tromi mesiacmi iBux.sk, za ktorým stojí vydavateľstvo Ikar. V jeho ponuke je takmer 1600 kníh a denne informuje o novinkách na svojom FB profile.

Najčastejšie si čitatelia sťahujú softvérovú čítačku iBux Wooky do počítača, na smartfóny, iPhony a iPady. Za tri mesiace si stiahli vyše 5000 kníh zdarma – sekcia ich ponúka už pol tisícky a súčasťou je aj Zlatý fond.

Z platených kníh je najviac sťahovaná slovenská próza. Najobľúbenejšími autormi na www.ibux.sk sú Jozef Banáš, Eva Urbaníková, Andrea Coddington a Eli Elias.
Zo zahraničných kníh letia najmä severské detektívky – trilógia Millennium od Stiega Larssona a dve knihy Larsa Keplera Hypnotizér a Zmluva podľa Paganiniho. Darí sa aj upírčine ako Škola noci či Upírske denníky.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk