Komentáre, informácie, kritiky

Jozef Banáš: Sezóna potkanov je beletrizovaná Gorila

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Jozef Banáš píše kontroverzné pokračovanie knihy Kód 9. Podá v ňom vraj dôkazy o pôsobení Ježiša Krista v Indii.

So svojimi priaznivcami sa v Nitre stretol Jozef Banáš. Slovenský prozaik, dramatik, diplomat a politik je autorom niekoľkých kníh, divadelných komédií, fejtónov, scenárov k filmom a inscenáciám. Jeho eseje a úvahy o politike vychádzajú aj v zahraničných médiách.

Nedávno americký časopis Kosmas uverejnil Banášovu recenziu jeho románu Zastavte Dubčeka, Banáš sa dokonca objavil aj na titulke januárového vydania indického literárneho štvrťročníka Saar Sansaar.

Prvý Slovák v hindčine
Je to najmä vďaka tomu, že Banášov román Zóna nadšenia vyšiel v nemčine. „Zhodou okolností si ho prečítal vedúci katedry germanistiky na univerzite v indickom Haidarabáde profesor Amrit Mehta. Cez nášho veľvyslanca si na mňa zistil kontakt a spýtal sa ma, či by mohol v Saar Sansaare, keďže je jeho vydavateľom, uverejniť tri kapitoly z mojej knihy, ktoré preložil,“ netajil radosť Jozef Banáš.
„A to ste prvý z novinárov, komu to hovorím – pred príchodom do Nitry na besedu mi od neho prišiel ďalší mail. Potvrdil mi, že rokoval s vydavateľom a do konca roka by mohla moja Zóna nadšenia vyjsť v Indii. To bude podľa mňa prvý slovenský román, čo vyjde v hindčine. Som úplne v šoku.“

Krstili potkaňou masťou
V Nitre Jozef Banáš prezentoval svoju najnovšiu knihu Sezóna potkanov. Krstil ju ešte koncom minulého roka v Bratislave – veľmi príhodne - potkaňou masťou z Ukrajiny, kde je bežným ľudovým liečebným prostriedkom.

„Masť z potkana utišuje, lieči, moja kniha naopak rozbúri, rozhorčí. Mám z toho dobrý pocit. Kniha trošičku zapadá do takej trilógie Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka a Sezóna potkanov. Je opäť z prostredia politiky, jej podtitul je „Časy sa menia, potkany nie“. Niektoré reakcie na internete knihu označujú za beletrizovanú kauzu Gorila,“ hovorí spisovateľ.
„Prisahám, netušil som, že sa niečo takéto stane, ale o pár dní som Gorilu predbehol. Poviem vám úprimne, je to drsná knižka. Sú v nej úsmevné sekvencie z čias socializmu, ale píšem aj o korupčných a privatizačných škandáloch. No ani vo sne sa mi nesnívalo, že skutočnosť je omnoho horšia, keď sa prevalila Gorila.“

Hrdinom herec
Mnohí ľudia sa vraj v Banášovej knihe nájdu. Autor pri výbere hlavného hrdinu siahol do hereckého prostredia – nie je to však žiadna konkrétna osoba, skôr taký archetyp, aj keď má rysy viacerých reálnych hercov. Herci majú podľa neho veľa spoločného s politikmi – vedia sa pretvarovať. Kým oni sa to však učia päť rokov, politici to vedia aj bez školy, a neraz omnoho lepšie.
„Po revolúcii vstúpil tento môj hrdina do politiky, lebo mal dobrý imidž. A tu už popisujem aj moje osobné skúsenosti z tejto oblasti. Kniha sa stala najpredávanejšou vo vydavateľstve, čo ma veľmi teší. Všetky moje knihy si kúpilo asi 100-tisíc ľudí, to je úžasný pocit,“ vraví autor.

Pátral v Indii
Mnohí kritici sa nazdávajú, že na motívy Banášových kníh by vznikli dobré filmy či inscenácie. Autor na knihu Zastavte Dubčeka už dokonca urobil námet scenára na televíznu inscenáciu. „Tieto knihy naozaj sú písané takým strihovým scenáristickým štýlom, veď moje prvé veci aj boli televízne scenáre, napísal som aj film,“ hovorí Banáš.
„Zóna nadšenia sa dostala medzi desať najlepších vecí filmovej akadémie v Mníchove. S touto knihou som vlani v decembri ako prvý Slovák postúpil aj do finále nemeckej literárnej ceny J. G. Seumeho.“

Momentálne pracuje na pokračovaní románu Kód 9, kontroverzná novinka, ktorá sa mnohým iste nebude páčiť, sa bude volať Kód 1. „Dej sa bude väčšinou odohrávať v Kašmíre a na Slovensku, budem v nej predkladať dôkazy o pôsobení Ježiša Krista v Indii. Vycestoval som do tejto oblasti a našiel som tu neskutočne veľa stôp a dôkazov,“ dodal Banáš.


Zdroj: Nitra.sme.sk

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk