TASR: J. Banáš získal za román o Štefánikovi ruskú národnú cenu

on . Posted in Zaujímavosti

Priatelia, rád by som sa podelil s touto úžasnou správou. 
Ako prvý Slovák som získal tradičnú ruskú národnú cenu za ️Najlepšiu knihu roka 2020 - konkrétne za román Prebijem sa! Štefánik.
Viac o tom píše TASR - prečítajte si nižšie.
Na fotkách vidíte mňa, ako si preberám ocenenie od ruského veľvyslanca Igora Bratčikova, plus národná cena zblízka.
Prečo teda vybrali v Rusku moju knihu? Čo povedal ruský veľvyslanec a čo na to hovorím ja?
Prečítajte si.

Po Štefánikovi vyšiel v USA aj Dubček

on . Posted in Zaujímavosti

Román, ktorý vyšiel v roku 2009 podáva ucelený obraz o spoločensko-politickej situácii v rokoch, keď sa myšlienky socializmu ujímali i reformovali.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Po vydaní románu slovenského autora Jozefa Banáša "Prebijem sa! Štefánik" prichádza na knižný trh v USA aj jeho úspešný titul "Zastavte Dubčeka!". Cenou SC PEN ovenčený román vychádza v predvečer 99 výročia narodenia Alexandra Dubčeka (27. novembra 1921) v newyorskom vydavateľstve Hybrid Global Publishing v kooperácii s Global Slovakia.

Skvelé učiteľky a deti v Komjaticiach

on . Posted in Zaujímavosti

Bývajú okamihy, kedy človek od dojatia nenachádza slov. Toto je jeden z nich, dovoľte, aby som sa oň s vami podelil.

Už som na mojom facebooku písal o návšteve na Základnej škole v Komjaticiach, kde som strávil s pani učiteľkou Mirkou Müllnerovou a jej žiačkami a žiakmi takmer celý deň v debatách o našom generálovi Štefánikovi. Pred niekoľkými dňami som dostal krásny darček – prívesok – generálsku čiapku, ktorú špeciálne pre mňa vyrobili sestry Hanka a VeVe Hanesové.

Milé panie učiteľky, pani riaditeľka, milí rodičia, ale najmä milé deti, skláňam sa pred vami a s pohnutím vravím, ak by výsledkom napísania knihy o Štefánikovi bolo len vzbudenie túžby podobať sa mu vo vašich srdiečkách, malo to zmysel.

O niekoľko dní som dostal mail od pani učiteľky Müllnerovej. S jej súhlasom ho uverejňujem aj moju odpoveď naň. 

Idioti v politike opäť nastupujú!

on . Posted in Zaujímavosti

Priatelia, je to pozoruhodný, ale logický fenomén, že záujem o knihu „Idioti v politike“ (vyšla aj v Česku a v Egypte) v čase, keď sa v politike „dejú veci“, výrazne stúpa.
Prednedávnom som to zaznamenal počas európskych a prezidentských volieb, teraz to začína podobne. Kniha sa znovu dotláča, ale kto si ju kupuje neviem presne identifikovať.
Sú to nádejní, ale aj beznádejní adepti na poslancov, alebo neochvejní voliči?

Keďže sa už všetci chystáme na vyvrcholenie predvolebného zápasu, dovoľujem si so všetkou vážnosťou apelovať na občanov voličov aj občanov kandidátov, aby zachovali pokoj.

Ako ostať pokojným aj v situácii, keď vaša obľúbená strana nevyhrá, alebo keď sa ukáže, že váš favorit nie je až taký „lumen“ ako z neho urobili reklamné agentúry a jeho poradcovia, to sa dočítate práve v tejto knihe. Pripomínam v nej politikom aj voličom, aby pamätali, že politika je príliš vážna vec na to, aby sme ju brali smrteľne vážne.

Vasco de Gama, Salazar, Ronaldo a 17. november v Lisabone

on . Posted in Zaujímavosti

Veľmi som sa potešil, keď som pred časom dostal pozvanie od českých a slovenských krajanov žijúcich v Portugalsku, ktoré mi tlmočil veľvyslanec SR v Portugalsku pán Oldřich Hlaváček.
Portugalsko je jedna z mála európskych krajín, ktoré som doposiaľ nenavštívil a o to viac som sa na ňu tešil.

Lisabon mal povesť prekrásneho, historického a kultivovaného mesta a tejto povesti neostal nič dlžný. Navštívil som aj moderný komplex Univerzity NOVA, pláž v neďalekom Cascais, kde sa nakrúcal film o Moricovi Beňovskom, aj najzápadnejší cíp Európy Cabo da Roca.

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk