Vasco de Gama, Salazar, Ronaldo a 17. november v Lisabone

on . Posted in Zaujímavosti

Veľmi som sa potešil, keď som pred časom dostal pozvanie od českých a slovenských krajanov žijúcich v Portugalsku, ktoré mi tlmočil veľvyslanec SR v Portugalsku pán Oldřich Hlaváček.
Portugalsko je jedna z mála európskych krajín, ktoré som doposiaľ nenavštívil a o to viac som sa na ňu tešil.

Lisabon mal povesť prekrásneho, historického a kultivovaného mesta a tejto povesti neostal nič dlžný. Navštívil som aj moderný komplex Univerzity NOVA, pláž v neďalekom Cascais, kde sa nakrúcal film o Moricovi Beňovskom, aj najzápadnejší cíp Európy Cabo da Roca.

 

 

V nedeľu 17. novembra som sa zúčastnil na svätej omši v kláštore svätého Hieronýma, v ktorom je pochovaný aj Vasco de Gama. Hoci som jazyku nerozumel, počúvať sakrálne piesne kláštorného zboru bolo povznášajúce.

Slovenskí a českí krajania z celého Portugalska sa stretli v ten istý deň večer v Lisabone, aby si spoločne pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie. Slávnostné podujatie otvorili veľvyslanci ČR Petr Šelepa a SR Oldřich Hlaváček a zúčastnili sa ho aj honorárni konzuli SR Roberto Henriques z Funchalu na Madeire a Rui Gomes z Faro v Algarve.
Piesňami Karla Kryla potešila prítomných česká krajanka Barbora Reiterová. Počas skvelého večera som si dovolil požiadať Barborku o gitaru a pridal som tiež zopár našich piesní.

Debaty so Slovákmi, Čechmi aj Portugalcami o našej súčasnosti aj minulosti, o Štefánikovi aj o významných českých a slovenských osobnostiach boli veľmi inšpiratívne. Keď som Portugalcom povedal, že Štefánik vyhral televíznu anketu o najväčšieho Slováka v histórii, dozvedel som sa zaujímavé informácie.
Podobnú anketu v Portugalsku vyhral v roku 2007 s viac ako 40% António de Salazar, predseda vlády Portugalska v rokoch 1932 až 1968, ktorý je medzinárodným spoločenstvom označovaný za diktátora. Portugalci však majú na svoje historické osobnosti očividne iný názor ako zahraničie...

Pozoruhodné je, že na druhom mieste skončil s veľkým náskokom dlhoročný generálny tajomník Komunistickej strany Portugalska Álvaro Cunhal, ktorý, naopak, patril k najväčším odporcom Salazara. Svätec Antonín Lisabonský, či futbalista Eusébio skončili až v druhej desiatke.
Súčasným portugalským „bohom“ je však bez akejkoľvek pochybnosti futbalista Ronaldo.

Chcem z celého srdca poďakovať veľvyslancovi Oldovi Hlaváčkovi, jeho pani manželke Lenke i dcérke Nelke za skvelú starostlivosť, veľvyslancovi Českej republiky Petrovi Šelepovi, Zuzke, Lukášovi a všetkým, ktorí sa mi počas portugalských dní venovali.

A tu je niekoľko fotografií z mojej úžasnej cesty:

 

S veľvyslancom SR Oldřichom Hlaváčkom.  

 

 

S veľvyslancom ČR Petrom Šepelom. 

 

Pri hrobke Vasco de Gamu.

 

Cabo de Roca, najzápadnejší výbežok kontinentálnej Európy.

 

Výťah Santa Justa.

 

Na plážach sa športuje naplno.

 

Typické lisabonské električky.

 

Univerzita NOVA. 

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk