Komentáre, informácie, kritiky

Krištúfek v Lipsku, Banáš vo Frankfurte

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

V literárnej reštaurácii U Fleků v Lipsku 18. marca predstavili Peter Krištúfek a český básnik, prozaik, skladatel, herec a spevák Jaroslav Pížl (1961) nemecké preklady svojich diel. Úryvky z Krištúfkovho románu Blíženci a protinožci pre čítal prekladateľ Mirko Kraetsch (ktorý celým programom sprevádzal) a ukážky z románového debutu J. Pížla Sběratelé knih jeho nemecká prekladateľka Christina Frankenberg. Nasledujúci deň náš autor vystúpil na medzinárodnom knižnom veľtrhu na fóre Kleine Sprachen – Grosse Literaturen, kde si prítomní diváci vypočuli jeho poviedku Ruka v preklade Slávky Porubskej.

V rámci prezentácie českej a slovenskej literatúry vystúpili 27. marca vo frankfurtskom kostole Paulskirche (miesto udeľovania Ceny mieru nemeckého knižného obchodu) česká prozaička Tereza Boučková a slovenský autor Jozef Banáš. Tereza Boučková predstavila svoj autobiografický román Rok Kohouta, v ktorom opisuje príbeh rozpadu rodiny po adopcii rómskych synov Dominika a Mariána. Kniha sa stala v Čechách bestsellerom.

Jozef Banáš čítal ukážky zo svojho románu Zóna nadšenia, ktorý pod názvom Jubelzone vyšiel vo vydavateľstve Weltbuchverlag Dresden. Banášove úsmevné príhody z obdobia reálneho socializmu v niekdajšom Československu a Nemeckej demokratickej republike publikum mimoriadne zaujali. Prezentáciu uviedol bývalý minister kultúry a predseda Literárnej rady Hessenska Hartmut Holzapfel. Prítomný bol aj honorárny konzul Slovenskej republiky v Hessensku Imrich Donath. Jozef Banáš svoj román Zóna nadšenia predstaví aj 4. mája v Monheime nad Rýnom v rámci Európskeho týždňa.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk