Komentáre, informácie, kritiky

Blog: O idiotoch v politike

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Predovšetkým treba povedať, že pod tým škaredým pojmom sa tu neskrýva to, čo si zvyčajne myslíme, ale práve naopak. Podľa autora knihy Idioti v politike Jozefa Banáša, je to myslené skôr ako výnimočnosť istých ľudí. K politike sa zvyčajne vyjadrujú všetci, je to podobné ako pri futbale, každý tomu rozumie, ale konať musia tí, ktorých si volíme ako svojich konateľov. Jozef Banáš v tejto knihe píše, ako to naozaj funguje v zákulisí i na scéne politiky.
 
Zdráhal som sa pred časom kúpiť si túto knihu, lebo o politike sa popíše všeličo a zväčša značne emotívne. Som však realista a považujem politiku za nutnú podmienku usporiadanej spoločnosti. Preto si myslím, že o nej treba písať vecne a keď inak, tak hlavne a vždy s trochou humoru. A to je prípad knihy, politickej biblie Jozefa Banáša Idioti v politike.
 
Dostalo sa mi do rúk druhé doplnené vydanie z vydavateľstva Ikar. Príznačné pre politické texty (aj fotografie) je, že ich po čase treba meniť. Tak to v politike býva zvykom. Menia sa názory (niekedy aj kabáty). V politike to asi naozaj nejde bez kompromisov. Po prečítaní tejto knihy si myslím, že je humorne  zovšeobecňujúca a bude dlhodobo aktuálna, lebo vychádza z vlastných skúseností a pozorovacích schopností autora.
 
Pri čítaní mi napadali rôzne prirovnania. Jedno som už spomenul vyššie, druhé je oveľa presnejšie a jasnejšie - je to porovnanie so všeobecnou platnosťou Murphyho zákonov. V humorných postrehoch je takmer všetko, čo má byť v "príručke politika" a všetko zároveň smrteľne vážne a pravdivé. Teda také veci, aké aj nám často prichádzajú na um, len si to neuvedomujeme. Tu sú zaguľatené do úhľadnej formy ako tabletky na pobavenie a poučenie.
 
Podnetom pre kúpu tejto knihy (aj iných) bola beseda so spisovateľom Jozefom Banášom v liečebnom ústave Diamant v Dudinciach. K ochote minúť tam zopár euráčov prispela nielen pohoda kúpeľnej liečby ale aj a hlavne, výrečnosť spisovateľa Jozefa Banáša. Hovoril o všetkých svojich knihách tak pútavo, až  mal človek pocit, že by mal mať všetky jeho knihy doma na poličke, že by ich mal všetky prečítať a potvrdiť si to, o čom autor hovorí.
 
V prípade Idiotov v politike môžem potvrdiť, že Jozef Banáš v jej prezentácii vôbec nepreháňal. Ba práve naopak. Je lepšia, ako som očakával. Neprečítal som ju na jeden dych, ako sa hovorí, vychutnával som si ju niekoľko dní. Podvedome som si ju odkladal s pocitom, aby mi dlhšie vydržala, veď som bol v Dudinciach hlavne kvôli výborným liečebným procedúram, na ktoré mi už ostali len príjemné spomienky.
 
Idiotov v politike by si mali prečítať všetci minulí, prítomní aj budúci politici. Je v nej dostatok dobre myslených poučení, návodov a vysvetlení počínania politikov (zmysluplného, alebo nie), ako konať, či nekonať, hlavne v teréne politických strán.

Jozef Javurek
Zdroj: 
jozefjavurek.blog.sme.sk

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk