Komentáre, informácie, kritiky

Anton Baláž: Dramatický príbeh priateľstva a lásky 1968–2008

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

ZÓNA NADŠENIA

Jozef Banáš (1948), dlhoročný diplomat, v rokoch 2002–2006 poslanec slovenského parlamentu, je aj autorom viacerých televíznych inscenácií, dvoch divadelných komédií i dvoch kníh – Lepší ako včera (2001) a Idioti v politike (2007). Jeho novým literárnym textom je rozsiahly dokumentárny román Zóna nadšenia s podtitulom Dramatické príbehy priateľstva a lásky 1968–2008.

Dokumentárny román ako literárny žáner, ktorý individuálne ľudské osudy včleňuje do širšieho dejinného rámca a prináša tak nielen čitateľský zážitok, ale obohacuje naše poznanie histórie, nemá v slovenskej literatúre tradíciu. Nie pre neschopnosť autorov zvládnuť tento náročný žáner, ale pre neprístupnosť archívnych fondov a predovšetkým absolútnu tabuizáciu tém, medzi ktoré v uplynulých desaťročiach patrila aj invázia spojeneckých armád do Československa v auguste 1968 a jej zničujúce dôsledky na osudy ľudí i celej „zóny nadšenia“ – ako život a dianie za železnou oponou, videný zvnútra, pomenoval Jozef Banáš.

Dlhoročný diplomat, s rozsiahlymi jazykovými znalosťami, na základe prieskumu mnohých, donedávna prísne tajných archívnych fondov a pamätí politikov, silou desaťročia udržiavajúcich a potom často jediným podpisom rúcajúcich fyzické i duchovné múry tejto zóny, vytvoril sugestívny a čitateľsky atraktívny obraz nášho nedávneho života. V súčasnej slovenskej literatúre práve takéto dielo chýbalo.

Zóna nadšenia vyjde vo vydavateľstve Kelion a jej krst sa uskutoční večer 20. augusta v bratislavskom divadle West v čase, keď pred 40 rokmi cez naše hranice prichádzali prvé tanky okupantov.

ANTON BALÁŽ

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk