Komentáre, informácie, kritiky

Recenzia: Jozef Banáš: Zastavte Dubčeka

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Po knihe roka 2008 – Zóna nadšenia, ponúka bývalý slovenský politik Jozef Banáš román o jednom z najznámejších česko-slovenských politikov moderných dejín, ktorý na trh prináša vydavateľstvo Ikar.

Dielo Zastavte Dubčeka podáva pútavý opis sociálno-politickej situácie minulého storočia, no zároveň mapuje pôsobenie politika, ktorý ako povedal jeden bývalý francúzsky prezident, dlho odmietal, aby jeho svedomie niekto umlčal. Príbeh je obohatený o zaujímavé fakty zo života rodiny Dubčekovej, doplnený mnohými, prevažne vymyslenými dialógmi.

Príbeh začína migráciou bratov Milana a Štefana za veľkú mláku, kde sa Štefan spozná s modrookou Pavlínou, ktorú si nakoniec aj zoberie. Alexander Dubček sa narodil v roku 1921, po návrate novomanželov domov. Narodil sa v Uhrovci, čiže v dedine, v ktorej sa narodil aj jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského národného obrodenia – Ľudovít Štúr. Dubčekovci, túžiac priložiť ruku k dielu pri budovaní socializmu, odchádzajú do jednej z najzanedbanejších častí Sovietskeho zväzu, kde sa malý Šaňko spoznáva aj so svojou budúcou partnerkou – Aničkou.

Dubčekovci však po čase vytriezvejú a vydajú sa hľadať svoje šťastie späť, do rodnej zemi. Tu začína samotný príbeh Alexandra Dubčeka od bojov v Slovenskom národnom povstaní, cez jeho politickú kariéru, počas ktorej sa snaží budovať tzv. „socializmus s ľudskou tvárou“, až po jeho tragickú smrť, ktorú autor hodnotí ako záhadnú.Kniha vás pohltí už po prečítaní prvých kapitol, porciu 360 strán zvládne bez väčších problémov aj menej náročný čitateľ.

Ako Jozef Banáš uvádza, mladí, podľa jeho zistení, vedia o osobnosti akou je Dubček žalostne málo, a aj preto sa rozhodol napísať túto knihu, vo viere že prispeje k tomu, aby sa nezabudlo na muža, ktorý podľa jeho slov dal ľuďom v onej dobe nádej. Cesta ktorou sa ubral Jozef Banáš je vynikajúcim spôsobom ako podnietiť záujem o národné dejiny aj u študentov, ktorý s dejepisom príliš.

Ferko Kráľ
2009

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk