Komentáre, informácie, kritiky

Pravda.sk: Jozef Banáš - Sezóna potkanov

on . Posted in Komentáre, informácie, kritiky

Idioti v politike, Zastavte Dubčeka!, či Zóna nadšenia. Jozef Banáš sa stal neprehliadnuteľnou súčasťou slovenskej literatúry aj preto, že každou svojou knihou zatína do živého. Skrátka – ne..rie sa, ako tvrdí básnik a textár Juraj Soviar. V rovnakom duchu sa nesie jeho novinka Sezóna potkanov, po ktorej niektorí rozhodne nezaspia. A nejde o čitateľov...
 
Podtitul knihy hovorí za všetko: Časy sa menia, potkany nie! "Spisovateľ má právo, priam povinnosť, vyrozprávať pravdu, pokiaľ ju pozná. Aby sa nezabudlo. Aby o niekoľko rokov neboli slušnými niekdajší podvodníci, a z niekdajších slušných urobia podvodníkov. Preto som napísal túto knihu," vysvetľuje Jozef Banáš. Osudy hlavných hrdinov sa vám preto budú zdať až podozrivo podobné s príbehmi niektorých verejne známych osôb.

Sezóna potkanov je strhujúci príbeh o strate ideálov a ilúzií, o tvrdom zákulisí vlastného života, o tých, ktorí ustavičnú pretvárku stále považujú za niečo normálne. Hlavný hrdina je herec, takže k zavádzaniu a klamaniu telom a mimikou má celkom blízko. Banáš odhaľuje šokujúce súvislosti nielen v politike, a ako tvrdí po prečítaní spisovateľ Ľuboš Jurík, "herci a politici Banášovi tlieskať nebudú!"

"Byť slušným nie je hrdinstvo. Ani v totalite," myslí si Banáš. "Je však neslušné, keď sa za hrdinov vydávajú tí, ktorí nimi neboli. Tí, ktorí mali výhody, o ktorých sa slušným ani nesnívalo. Tí, ktorí od totalitného režimu dostávali nadpriemerné platy, tuzexové autá, prednostné byty, tituly, využívali špeciálne sanatóriá, výjazdné doložky, a po páde režimu sa rýchlo pasovali za najväčších bojovníkov proti nemu. Ako niektorí herci. A herečky."

Banáš opäť dokazuje svoj rozprávačský talent, neupadá do pátosu, ani nehanobí minulosť... veľmi výstižne však poukazuje na poklesky a nemilosrdne odhaľuje pravdu. Sezóna potkanov nastavila zopár hlodavcom morálne pasce a vy sa pri čítaní možno budete prekvapene pýtať: takto to naozaj bolo a je?!


Zdroj: Kultura.pravda.sk
6.10.2011

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk