Skvelé východoslovenské turné

on . Posted in Absolvované besedy

„Rád sa na besedách, ale i mimo nich stretávam s ľuďmi a debatujem nielen o knihách,“ hovorí Jozef Banáš a pokračuje:

Tie východoslovenské však majú spontánnejšiu atmosféru danú azda aj tým, že na „ďaleký“ východ chodia spisovatelia z Bratislavy zriedkavejšie.

Tentoraz sa k besedám pridala aj milá udalosť v Rakovci neďaleko Michaloviec, kde som mal česť spolu s pani riaditeľkou základnej školy Jarmilou Lehotayovou otvoriť prekrásne zrekonštruovanú školskú a zároveň obecnú knižnicu.

Milý program otvorili žiaci školy ukážkami východoslovenského folklóru a potom nasledovala družná beseda. 
Milo ma prekvapila chutná torta s titulom najnovšej knihy „Dementi“.

Michalovskej knižnici Gorazda Zvonického bolo už tradične nielen veľa hostí, ale i zápalistá debata a výmena názorov. Pani riaditeľka Alenka Vasiľová ma pozvala už po štvrtý raz a prisľúbil som, že prídem aj piaty raz.

V reprezentačných priestoroch prešovskej knižnice na Hlavnej ulici si ľudia posadali aj vo vestibule, keďže v sále už nebolo miesto. Potešilo ma, že na besedu prišli aj priatelia – spisovateľ a prekladateľ Ivan Jackanin, Juraj Vrábeľ a Tibor Bindas, s ktorými som sa túlal po Velestúre a Stano Gajdoš, s ktorým som zasa spoznával Kašmír.
Besedu výborne zorganizovala Andrejka Kráľovičová.

Po troch rokoch som znovu zavítal do Starej Ľubovne, kde sme hovorili prevažne o knihách Idioti v politike a Dementi. Beseda sa  premenila na stand – up comedy a spolu sme sa dve hodiny príjemne zabávali.
Milým osviežením večera bol ľubovniansky maratónec Ladislav Fiamčík, ktorý vo svojich 79 rokoch rozdáva energiu plným priehrštím. Možno sa stretneme na tohoročnom behu Devín – Bratislava.

Štyroch besied v Rakovci, Michalovciach, Prešove a Starej Ľubovni sa zúčastnilo asi tristo záujemcov a preto chcem všetkým organizátorkám ešte raz z celej duše poďakovať.

Teším sa na stretnutia na jeseň. Jozef Banáš 

Rakovec – pani riaditeľka Lehotayová s tortou

 

 

Rakovec – s kolektívom učiteliek ZŠ

 

 

Michalovce

 

Prešov

 

V Starej Ľubovni bolo „prudko“ veselo

 

Maratónec a čitateľ Ladislav Fiamčík v Starej Ľubovni

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk