Jozef Banáš besedoval v Dillí. Viete, o čom?

on . Posted in Absolvované besedy

Veľvyslanectvo SR v Dillí pri príležitosti 25. výročia pádu komunizmu v Československu usporiadalo v uplynulú nedeľu 20. júla literárny večer so spisovateľom Jozefom Banášom. Veľvyslanec Žigmund Bertók v rámci kultúrnej prezentácie predsedníctva SR vo V4 v úvodnom slove priblížil udalosti „Nežnej revolúcie“.

Ústrednou témou večera bola diskusia vedená prekladateľom Amritom Mehtom a Jozefom Banášom o románe „Zóna nadšenia“, v ktorom autor opisuje udalosti pádu komunizmu, Berlínskeho múra a dotkla sa aj autentických spomienok na Alexandra Dubčeka, známeho aj indickému publiku.

Román „Zóna nadšenia“ je prvý slovenský román, ktorý bol pred dvoma rokmi preložený prítomným prekladateľom do hindčiny pod názvom „Berlin ki Deewar ke is or“ (Berlín z druhej strany múra).

Interaktívna diskusia s odbornou verejnosťou zastúpenou aj jedným z najvýznamnejších súčasných indických filozofov prof. Satya P. Gautamom, diplomatov krajín V4 a ďalšími osobnosťami z literárnych a vedeckých kruhov predčila očakávania a otvorila nové možnosti na ďalšiu spoluprácu v oblasti kultúry a vzdelávania.

Zdroj: MZV SR

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk