Jozef Banáš v Kremnici a Žarnovici

on . Posted in Absolvované besedy

Kremnica

Dňa 26.4.2013 navštívil Kremnicu Jozef Banáš, jeden z najúspešnejších slovenských spisovateľov, autor viacerých bestsellerov (Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka, Idioti v politike, Sezóna potkanov, Kód 9 ...). Pred novembrom 1989 pôsobil aj ako tlačový atašé veľvyslanectva v NDR a po revolúcií ako vyslanec v Rakúsku, ale aj ako politik a poslanec NR SR. Kremnicu navštívil na pozvanie OZ Naša Kremnica a poslanca MsZ Mariána Vojtka.

Počas dňa absolvoval Jozef Banáš bohatý program. Doobeda sa na besede stretol so študentmi kremnického súkromného gymnázia a školy úžitkového výtvarníctva, s ktorými strávil takmer dve hodiny. V rámci návštevy školy sa zoznámil aj s pánmi Pavlom Károlym a Benediktom Jučom, ktorí mu ukázali dielne rytcov a kováčov a porozprávali sa spolu o tradícií oboch odborov v Kremnici.
 
Po príjemnej obedovej prestávke a voľnom odpoludní, kedy si Jozef Banáš užil krásnu, slnkom zaliatu Kremnicu si odskočil na besedu do Žarnovice, aby sa večer mohol vrátiť do Kremnice a v Klube Labyrint sa stretnúť s plnou sálou milovníkov jeho kníh. Okrem literatúry bol program plný životných filozofií, ale aj hudby v podaní hudobnej skupiny Kolégium pesničkára Janka Kulicha.
 
Sme radi, že sa nám vďaka našim aktivitám podarilo v Kremnici privítať ďalšiu významnú osobnosť a obohatiť kultúrny a spoločenský život mesta o ďalšie kvalitné podujatie tak pre študentov, ako aj širokú verejnosť.

Naša KremnicaŽarnovica
„Ďakujem za pozvanie a želám Žarnovici rozkvet a lásku“ - takýto odkaz napísal do pamätnej knihy mesta spisovateľ, politik, diplomat a topmanažér Jozef Banáš, ktorý bol naším hosťom podvečer 26. apríla. V príjemnom prostredí cukrárne „Alžbetka“ zaujímavo, pútavo, aj zábavne rozprával o svojich literárnych dielach. A veru bolo o čom. V roku 2007 napísal prvý bestseller Idioti v politike. Nenašiel sa však vydavateľ, ktorý by ho chcel vydať a tak si založil s manželkou vlastné vydavateľstvo KELION. Potom prišli ďalšie knihy a dnes ich vydáva naše najznámejšie vydavateľstvo – IKAR.

Jozef Banáš ovláda niekoľko cudzích jazykov, vďaka čomu prešiel mnohé krajiny sveta a je vôbec prvým slovenským spisovateľom ktorému vyšla kniha Sezóna potkanov v Indii, v jazyku hindov. Kritika ho prirovnáva k Danovi Brownovi, Kenovi Folletovi a hovoria o ňom, že nastúpil na vlak slovenskej literatúry v plnej rýchlosti rovno do lokomotívy. Jeho knihy sa dnes predávajú v tisícoch, najviac Sezóna potkanov, v roku 2012 dostal za ňu cenu vydavateľstva Ikar - Platinovú knihu za 25 000 predaných výtlačkov.Momentálne sa pripravuje vydanie jeho ďalšej knihy – pokračovanie  Kódu 9 pod názvom Kód 1. Zóna nadšenia bola preložená aj do nemčiny a na stretnutí s nemeckými čitateľmi v Drážďanoch v apríli tohto roku ukázal aj svoje hudobné nadanie a naučil prítomných známu slovenskú pieseň Tancuj, tancuj.....

V Žarnovici však hru na gitare nepredviedol, lebo ako povedal, gitara ostala doma, pretože ju zabudol. O politike povedal, že vstúpil do nej raz a to mu stačilo. Svoje postrehy a skúsenosti z nej opisuje v knihe Idioti v politike (tento titul nájdete aj v našej knižnici). Veľmi zanietene rozprával o významnej osobnosti našich dejín - Alexandrovi Dubčekovi - o ktorom mnohí mladí ľudia ani nevedia. Píše o tom v knihe Zastavte Dubčeka!

V závere sa priaznivci Jozefa Banáša dočkali aj sľúbenej autogramiády a mali možnosť kúpiť si knihy za výhodné ceny. Viacerí si priniesli n a podpis už zakúpené knihy a ostatní si domácu knižnicu obohatili o spisovateľove diela, samozrejme aj s podpisom. Tí, ktorí si kúpili viac titulov, dostali knihu Posledná nevera ako prémiu. A dostala ju aj naša knižnica. Na otázky z publika zostalo len málo času, pretože Jozef Banáš mal v ten večer ešte jednu besedu v Kremnici. A tak na niektoré stručne odpovedal priamo pri podpise kníh.

Účastníci piatkového naozaj príjemného stretnutia, a boli medzi nimi aj občania Vyhní a Žiaru nad Hronom, odchádzali spokojní. Rozprávanie, poznatky, skúsenosti a zážitky nášho hosťa určite nikoho z prítomných nenudili. Skôr vyvolali dojem, že všetky jeho knihy treba mať doma a nečítať ich jedným dychom, ale neustále sa k nim vracať a porovnávať ich so životom okolo nás a súhlasiť alebo konfrontovať s vlastnými názormi.

Poďakovanie patrí majiteľovi cukrárne Alžbetka za poskytnutie „sladkých a voňavých“ priestorov, čo nepochybne prispelo k celkovej pohodovej atmosfére, ktorá na tomto malom kultúrnom podujatí vládla.

Pre Zarnovica.sk 
Text: Anna Oslancová
Foto: Ing. Jozef Piecka

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk