V nemeckom Remscheide sa konal týždeň slovenskej kultúry

on . Posted in Absolvované besedy

Jožko Banáš si do svojej besedy pozval aj dievčatá z folklórneho súboru UPJŠ Prešov a spolu s nadšenými nemeckými poslucháčmi si zaspievali východniarske karičky.Pri príležitosti desiateho výročia vzniku Spoločnosti priateľstva Remscheid – Prešov sa v známom centre kultúry Porýnia – Vestfálska v Remscheide konal týždeň slovenskej kultúry. Záštitu nad podujatím prevzali vrchná starostka mesta Beate Wilding a veľvyslanec Slovenskej republiky v Nemecku Igor Slobodník.

V týždni od 14. do 20. júna sa v meste konal rad akcií prezentujúcich Slovensko. Domácim sa predstavili slovenské firmy, mali možnosť ochutnať slovenské vína a gastronómiu. Program spestrili vystúpenia folklórnych súborov z Prešova.

Podujatie otvoril v Evanjelickom chráme svetoznámy mím Milan Sládek predstavením pantomímy Peer Gynt s hudbou Edwarda Griega. Úspešnú prezentáciu slovenskej kultúry uzavrel vo štvrtok 20. júna v Mestskej knižnici spisovateľ Jozef Banáš, ktorý sa v Nemecku dostal do finále literárnej súťaže Johanna Gottfrieda Seumeho. "Príjemne som bol prekvapený, ľudia kládli zaujímavé otázky. Pýtali sa najmä na pád Berlínskeho múru, znovuzjednotenie Nemecka a rozpad Ćeskoslovenska. Keďže som niektoré z týchto udalostí zažíval osobne priamo vo Východnom Nemecku, tak ich môj pohľad veľmi zaujímal," povedal pre TASR Jozef Banáš.

Na budúci rok sa podobné slovensko-nemecké kultúrne podujatie má uskutočniť v Prešove.

21. Jún 2013 / TASR

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk