Jozef Banáš pripravuje Kód 1

on . Posted in Absolvované besedy

Autor: M. Kisková | 18. 9. 2012

Začiatkom minulého týždňa navštívil mestské knižnice v našom regióne Jozef Banáš, aby predstavil svoju najnovšiu knihu Posledná nevera. V utorok 11. septembra sme sa opäť, po troch rokoch, stretli so známym slovenským prozaikom, dramatikom, diplomatom a bývalým politikom, Jozefom Banášom počas besedy v Mestskej knižnici vo Svite.

Atmosféra sa i napriek slabšej účasti divákov niesla v zábavnom a zaujímavom duchu. Jozef Banáš je skvelým rečníkom, a svojou schopnosťou pútavo rozprávať, sa stal plnohodnotnou súčasťou neveľkej sály, ktorú zaplnil už od okamihu vyslovenia prvých viet. Zúčastnených si získal svojimi zaujímavými príbehmi zo života a cestovania, ktoré mu boli inšpiráciou pri písaní tých najpredávanejších knižných titulov na Slovensku za posledné roky.

Autor venoval prvé minúty rozprávania charakteristike najnovšej knihy s názvom Posledná nevera. Ako on sám tvrdí, „názov je marketingovým ťahom vydavateľa, keďže len jedna z poviedok nesie totožné pomenovanie." Titul je zbierkou starších i novších poviedok z Banášovho života, ako aj skúseností jeho známych. Okrem sociálne orientovaných a smutných príbehov sa v publikácií vyskytuje aj niekoľko úsmevných. Zaujímavou súčasťou je poviedka o partizánoch, ktorej téma a príbeh aj po viac ako dvadsiatich rokoch od pádu režimu, oslovila najmä mladých čitateľov. Knihu venoval svojej dcére Adele za jej nezištnosť, dobrotu a ochotu pomôcť bezbranným a biednym.

Postupne sa venoval starším, úspešným titulom. V Sezóne potkanov (2011) opisuje korupčné a privatizačné škandály politického a hereckého prostredia a patrí medzi tie Banášové diela, z ktorých sa predalo viac ako 33 tisíc výtlačkov. „Napísal som ju preto, aby si ľudia nemysleli, že život počas režimu bol len čiernobiely."

Najhodnotnejšou knihou je podľa Banáša politický román Zóna nadšenia. Príbeh je situovaný do obdobia rokov 1968 - 2008, začínajúc vpádom vojsk Varšavskej zmluvy a končiac vstupom Slovenska do NATO a Európskej únie. Hlavnými postavami románu sú známe osobnosti, ktorých život úzko súvisel s danými reálnymi udalosťami. V roku 2008 získal za túto publikáciu ocenenie Kniha roka v čitateľskej ankete Knižnej revue. V roku 2011 sa titul stal finalistom nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seume. Je preložený do českého, poľského a nemeckého jazyka. 27. novembra tohto roku sa v indickom Dillí uskutoční krst publikácie v jazyku Hindí. Zóna nadšenia sa tak stane prvým slovenským románom, ktorý bude vydaný v hindčine.

Priestor venoval aj kontroverznej a medzi čitateľmi mimoriadne obľúbenej knihe s názvom Kód 9. Ako Banáš poznamenal, titul má veľký úspech aj medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí. V blízkej budúcnosti by sa tak mala dostať aj na pulty kníhkupectiev Spojených štátov amerických. Román Kód 9 získal v roku 2011 Platinovú knihu, cenu vydavateľstva Ikar za viac ako 33 tisíc predaných výtlačkov.

Autor v súčasnosti pracuje na ďalšej publikácií. Voľné pokračovanie Banášovho najúspešnejšieho románu Kód 9, sa v slovenských kníhkupectvách objaví už v jeseni budúceho roku pod názvom Kód 1. Dej sa bude odohrávať na Slovensku, vo Vatikáne a v Kašmíre. Čitatelia sa opäť stretnú s hlavnými hrdinami románu Kód 9 - Michalom, Marikou a bohyňou Kumarí. V roku 2011 sa Banáš zúčastnil expedície, počas ktorej nazbieral množstvo podnetných materiálov práve v Kašmíre. Vydavateľstvo Ikar preto pripravuje vydanie publikácie, ktorá priblíži vznik titulov Kód 9 a Kód 1. V knihe sa budú nachádzať fotografie práve zo spomínaných ciest Jozefa Banáša, ktoré ho inšpirovali pri jeho literárnej tvorbe. Je viac ako pravdepodobné, že sa i o rok môžeme tešiť na skvelý bestseller.

Výborná atmosféra, pútavé rozprávanie, podnetná beseda a tí, ktorí sa vystúpenia známej slovenskej literárnej osobnosti Jozefa Banáša zúčastnili, budú naň určite ešte dlho spomínať.
Podtatranský kuriér



Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk