Jozef Banáš v Šuranoch 24. apríla 2012

on . Posted in Absolvované besedy

Na stretnutí s gymnazistami, 24. apríla o 11.00 hodine v šurianskej synagóge, zaujal Jozef Banáš svojim pútavým rozprávaním naozaj všetkých. Mladým ľuďom pripomenul dôležitosť vlastnej identity, zdravého sebavedomia, nutnosť ovládať jazyky. Rozprával o zážitkoch zo svojich ciest, o skúsenostiach z politického a spoločenského života.

Navštívil Podhájsku a bol si pozrieť aj zrúcanisko "Mariačaládu". Popoludní o 16.30 hodine sa stretol s čitateľmi Mestskej knižnice M.Matunáka. Svojim vystupovaním, prístupom a ľudskosťou si v prvých minútach získal pozornosť všetkých prítomných. Porozprával o svojom živote, o literárnych začiatkoch, o skúsenostiach z čias "normalizácie" , o svojich putovaniach do krajín naozaj nevšedných.

Nebránil sa ani "šteklivým otázkam", ktoré mu položili čitatelia. Z jeho rozprávania vyžarovala istota, vyrovnanosť, inteligencia. Všetky jeho diela sú vyjadrením človeka, ktorý vie o čom hovorí a za svojimi výpoveďami si aj stojí. Vo svojom živote sa riadi myšlienkou: všetko sa ti raz vráti, či si vykonal dobro alebo zlo.

Jozef Banáš ako človek,s ktorým ste sa mohli porozprávať, zažartovať, smiať sa, zanechal vo všetkých obrovský pocit pohody a dobrej nálady.

Božena Hrušková



Jozef Banáš besedoval s gymnazistami

Úplne obyčajný a pritom veľmi zaujímavý človek - Jozef Banáš. So šurianskymi gymnazistami sa zoznámil na besede, ktorá sa konala 24. apríla o 11.00 hod. v priestoroch miestnej synagógy.

„Spisovateľ, publicista, scenárista, dramatik, politik, absolvent ekonomickej univerzity, veľvyslanec v Berlíne a vo Viedni, viceprezident Parlamentného zhromaždenia NATO… mnohými prívlastkami sa dá opísať Jozef Banáš“, povedala pracovníčka Mestskej knižnice v Šuranoch, pani Kurucová. Úvodné predstavenie Jozefa Banáša bolo vyčerpávajúce. Jeho život, ako sám neskôr uviedol, je bohatý na udalosti, zážitky alebo zvraty. Takmer celé Slovensko ho spája najmä s politikou a je známe, že je otcom mediálne populárnej Adely Banášovej. Akým človekom však v skutočnosti je? Aký má názor na politiku? Aké je jeho literárne cítenie?

„Píšem vždy a všade. Písal som celý svoj život, popri zamestnaniach, ktoré som vykonával“, spomenul pán Banáš počas besedy. Možno mu bolo ajľúto, že aktívnym spisovateľom sa stal až v roku 2001, keď vydal knihuLepší ako včera. Snáď najväčší ohlas majú jeho knižné publikácie: Idioti v politike (2007), Zóna nadšenia (2008), Kód 9 (2010), Zastavte Dubčeka! Príbeh človeka, ktorý prekážal mocným (2009), Sezóna potkanov (2011).

Počas besedy sa autor snažil priblížiť mladým ľuďom, poskytnúť im svoj pohľad na život a aj prostredníctvom osobných zážitkov chcel upútať ich pozornosť. Komunikoval s nimi, zaujímal sa o ich názory alebo záľuby. I keď veľa študentov sa priznalo, že Banášove knihy nepozná, nestrácal motiváciu a postupne ich predstavoval. Rozprával pútavo a monológ premosťoval humornými historkami, či už z parlamentu alebo osobného života. Diela Sezóna potkanov, Idioti v politike sú inšpirované politickým prostredím. Na tému politika reagoval otvorene a priznal, že by sa už do parlamentu nevrátil. Ako sám tvrdil, mal v podstate šťastie, že sa zaujímal najmä o zahraničnú politiku. Zároveň poznamenal, že i pôsobenie v politických kruhoch mu vnieslo do života nové skúsenosti. Porovnával starý režim – socializmus s novým demokratickým modelom štátu. Za možno najväčšiu výhodu dnešnej formy vlády pokladá voľné cestovanie. Banáš prezradil, že rád spoznáva nové miesta, čo čitateľ zistí, napríklad v diele Kód 9 alebo Zóna nadšenia. V knižných publikáciách píše o exotických krajinách, ktoré dokonca sám navštívil.

Jozef Banáš nezabudol ani na svoje dielo Zastavte Dubčeka! Príbeh človeka, ktorý prekážal mocným, ktoré vyvolalo vlnu pochybností o smrti Alexandra Dubčeka. Autor sa domnieva, že jeho smrť bola plánovaná. Motiváciou k napísaniu uvedenej knihy bola teda snaha zistiť fakty, smerujúce k pravde o jeho smrti a v neposlednom rade zviditeľniť postavu Dubčeka v povedomí mladej generácie. Autor má totiž skúsenosť, že meno Alexander Dubček je dnešným študentom neznáme. V internetových diskusiách sa opakuje názor, že práve uvedené dielo by malo slúžiť ako metodická pomôcka na hodinách dejepisu.

Knihy Jozefa Banáša mali nielen pozitívny ohlas. Kvôli dielu Kód 9 sa dostal do konfrontácie s niektorými cirkevnými predstaviteľmi a jeho politické diela znepríjemnili život niektorým slovenským politikom. Autor však nestráca motiváciu, inšpiráciu a literárne sa realizuje v ďalších, pripravovaných dielach.

„Všetko čo dáš, sa ti vráti“, poznamenal Jozef Banáš, počas besedy, niekoľkokrát. Uvedeným morálnym výrokom dával najavo akúsi životnú filozofiu, ktorou sa riadi i on sám. Nabádal študentov, aby sa nebáli ísť za svojim cieľom, pracovať na sebe a chcieť niečo v živote dosiahnuť.

Úplne obyčajný a pritom veľmi zaujímavý človek – uvedený paradox rezonoval v mysliach snáď každého účastníka besedy. Jozef Banášdokázal, že má čo povedať aj mladej generácii, vie zaujať, upútať,motivovať i rozosmiať.

Mgr. Andrea Fialová

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk