Bol som krmivom pre rybičky...
Dva týždne putovania cez Myanmar (bývalá Burma) – Thajsko (bývalý Siam) – Laos a Kambodžu ubehli neuveriteľne rýchlo. Napísať zopár slov o takejto ceste sa vlastne ani nedá...
Trasa bola: Bratislava – Viedeň – Dubaj – Rangún (Jangún, svetová Švedagonská pagoda) – Nay Pyi Taw (nové hlavné mesto Myanmaru) -Bagan (Švezigonská pagoda) – Mount Popa – Jazero Inle – Heho – Taschilek (Zlatý trojuholník) – Splav rieky Mekong do Luang Prabang – Siem Reap – Bayon – Angkor Vat – Bangkok – Dubaj – Viedeň - Bratislava.
Nižšie si môžete pozrieť aj fotografie z mojej cesty - na tejto mi rybičky žerú nohy :-)
Dva týždne úžasných zážitkov a prehliadok akiste jedných z najkrajších svetových pamiatok.
Dva týždne poznávania iných kultúr, histórie aj súčasnosti, stravovacích zvykov, správania sa, tradícií, stretnutie s „dlhokrkými“ ženami z kmeňa Kayan v Myanmare, „pedikúra“ hladnými rybičkami v Kambodži (tie malé boli príjemné, tie väčšie už menej).
Dlhé rozhovory s kambodžským sprievodcom, ktorému Pol Potovi červení Kméri, (podporovali ich ako Čína tak aj USA a OSN), zabili otca spolu s dvomi miliónmi ďalších Kambodžanov len preto, lebo patril k inteligencii a nosil okuliare. Jeho uvážlivé a hlboko ľudské slová o odpúšťaní pre dobro národa a vlasti, ktoré ide až tak ďaleko, že dnes je predsedom vlády bývalý vysoký predstaviteľ Červených Kmérov Hun Sen.
Pochopenie nezvratnej sily Číny, ktorá v tejto oblasti stále viac dominuje.
Dva týždne oddychu od našich domácich sporov a káuz, z ktorých sme už pomaly unavení. Chvíľu potrvá, kým si nové informácie, skúsenosti, zážitky v hlave roztriedim a možno aj dajaký príbeh – podobný Orwelovým „Barmským dňom“, napíšem.
Slovensko je šťastná krajina
Teraz mi však doprajte tešiť sa z pocitu najúžasnejšieho – byť opäť na Slovensku. Napriek intenzívnym zážitkom nebolo v našej skupine Čechov a Slovákov nikoho, kto by sa netešil na návrat domov. Domov bolo asi to najčastejšie slovo, ktoré sme počas cesty vyslovovali. Tak už to je dajako v duši človeka zakódované, že patrí tam, kde sa narodil.
Preto mi je ľúto tých, ktorí sú nútení opúšťať svoje domovy. Áno pokiaľ na to máme, radi cestujeme a spoznávame iné národy a kultúry, ale nemať sa kam vrátiť, byť vyhnancom z vlastného domova musí byť pre každého, kto je podrobený tejto skúške, nesmierne ťažké.
Po návšteve krajín, v ktorých je chudoba prevažujúcim stavom človeka, vždy spokojne konštatujem, že Slovensko je šťastná krajina. Isteže, viem pochopiť každého, kto je v zložitej sociálnej situácii ale v porovnaní s Indiou, Kambodžou, Laosom, Pakistanom, Afganistanom a mnohými inými krajinami, ktoré som navštívil, nie je na Slovensku žiadny ekonomický dôvod pre to, aby mladí ľudia krajinu opúšťali.
Tí, ktorí opúšťajú Slovensko majú jediný dôvod – materiálny, chcú sa mať lepšie, chcú mať viac, tí, ktorí však opúšťajú Kambodžu majú iný dôvod – aby prežili.
Čína valcuje...
Azda ešte jeden zaujímavý poznatok z cesty niekdajšou Indočínou – množstvá čínskych turistov doslova prevalcovali všetkých ostatných. Čína sa v týchto (ale aj iných) krajinách presadzuje hospodárskymi prostriedkami, čo je vždy lepšie, ako keby na presadzovanie svojich záujmov používala bombardéry.
Proste Čína je neprehliadnuteľný a najdynamickejší faktor svetovej ekonomiky a stavať sa k tejto krajine s neúctou je prinajmenej hlúpe. Počas prehliadok pamiatok sme vyhlásili neoficiálnu súťaž – komu sa podarí urobiť fotografiu bez čínskeho turistu :-) .
Ešte by som sa rád aspoň takto rozlúčil s tými členmi nášho zájazdu, s ktorými som to na letisku vo Viedni nestihol, keďže som cestoval len s ruksakom a nemusel som čakať na batožinu, vyšiel som prvý a dostal som nečakanú ponuku na individuálny odvoz do Bratislavy.
Pozdravujem všetkých a teším sa na opätovné stretnutie.
Ďakujem tiež mojim milým fanúšičkám a fanúšikom, ktorí ste mi držali palce, písali, povzbudzovali ma a stále povzbudzujete.
Všetkých vás pozdravujem, váš Jožo Banáš.
Pozrite si pár fotografií z mojej úžasnej cesty:
Kokosová voda je v horúčave ideálny nápoj
Trh v Rangúne
Žena kmeňa Kayan
Slávny Angkor Wat v Kambodži
Sláva niekdajších palácov v džungli.
Ranná hygiena na jazere Inle
Slávna pagoda Švedagon
Čerstvo smažené kobylky.
Mačiatkam bolo pri Budhovi dobre...
Prázdne magistrály v novom hlavnom meste Myanmaru.