J.Banáš sa na pozvanie indickej vlády zúčastnil hinduistického sviatku

on . Posted in Zaujímavosti

Konštelácia hviezd je v tomto roku najvhodnejšia po 144 rokoch, čo vyvolalo najväčší záujem v dokumentovanej histórii, keď sa na sviatku zúčastnilo 220 miliónov ľudí, tvrdí Jozef Banáš.

Prečítajte si reportáž z cesty do Indie a pozrite si úžasné fotografie, na ktorých uvidíte kúpeľ v posvätnej Gange, stanové mestečko veľké ako Londýn a Paríž spolu, či rituálneho ceremoniára. 


Spisovateľ Jozef Banáš sa na pozvanie indickej vlády zúčastnil najväčšieho hinduistického sviatku Kumbh Mela, ktorého sa tento rok zúčastnilo až 220 miliónov ľudí.
„Zahraničných účastníkov stretnutia prijal počas recepcie vo vládnom paláci Pravasi Bhartiya Kendra predseda vlády Indie Narendra Modi a ministerka zahraničných vecí krajiny Sušamá Svarádžová,“ uviedol pre TASR Banáš.

„Stretnutie s premiérom Modim bolo veľmi emotívne, bol dojatý poďakoval všetkým, ktorí merali cestu z celého sveta na sviatok Kumbh Mela,“ dodal J.Banáš.
Sviatku sa podľa neho v dňoch 22. – 24. februára zúčastnili indológovia, prekladatelia, mienkotvorcovia, historici, odborníci na Indiu zo 186 krajín.

„Bola pre mňa nevídaná česť zastupovať našu krajinu na najväčšom sviatku v histórii ľudstva. Vláda Indie tu ročne investuje obrovské zdroje, tento rok postavili napríklad deväť cestných mostov za rekordných dvanásť mesiacov. Pozvanie som dostal vďaka úspechu mojich kníh Zóna nadšenia a Kód 1, ktoré v Indii vyšli,“ povedal spisovateľ.

Duchovný sviatok sa podľa neho začal 15. januára 2019 v indickom meste Prajagraj (predtým Allahabád) v štáte Arunačál Pradéš.
„Očistný rituálny festival hinduistov je známy pod názvom Kumbh Mela. Festivalu, ktorý potrvá do 5. marca, sa zvyčajne zúčastňuje asi stopäťdesiat miliónov ľudí a opakuje sa každých dvanásť 
rokov,“ vysvetľuje spisovateľ.
Dodáva, že podľa hinduistickej viery každý, kto sa pri príležitosti tohto sviatku vykúpe na sútoku posvätných riek Ganga, Jamúni a mýtickej Sarasvátí bude oslobodený z ďalšieho kolobehu znovuzrodenia, utrpenia a smrti, očistí sa od hriechov a vojde priamo do nirvány, hinduistického raja.

„Konštelácia hviezd je v tomto roku najvhodnejšia po 144 rokoch, čo vyvolalo najväčší záujem v dokumentovanej histórii, keď sa sviatku zúčastnilo doposiaľ 220. miliónov ľudí. Pútnici bývajú v stanovom meste, ktorý má rozlohu cez 3.500 hektárov, čo je viac ako Paríž a Londýn spolu,“ konštatuje Banáš.
O bezpečnosť pútnikov sa podľa neho stará 20.000 policajtov, postavili stotisíc mobilných toaliet, k dispozícii boli pojazdné nemocnice, stravovacie zariadenia, čistiarne, hygienické stanice, šatne a najmä tisíce stanov.

„Súčasťou tohto obrovského zhromaždenia sú aj možnosti konzultovať zdravotný stav s liečiteľmi, cvičiteľmi jogy, svätými mužmi, guruami a inými autoritami hinduizmu,“ dodáva Banáš, ktorý tiež absolvoval očistný rituál. „Aj ja som, samozrejme, využil možnosť a okúpal som sa na posvätno mieste trojsútoku – Triveni Sangama. Či som sa vďaka tomu stal lepším človekom sa ešte uvidí,“ uzavrel spisovateľ.

Pozrite si fotografie z cesty


Indovia sú spontánni a srdeční.

 

Svätý muž.

 

Kúpeľ v posvätnej Gange neodmietol ani Jožko. Či mu to pomôže dostať sa do raja sa ukáže neskôr...

 

Rituálny ceremoniár potvrdzuje, že Jožko absolvoval posvätný kúpeľ.

 


A takto vyzerá nový človek očistený od hriechov. Aké jednoduché je byť svätým... Pokúšajú sa o to milióny.

 

Jediný zástupca Slovenska

 


Spoločná fotografia účastníkov sviatku s predsedom vlády Narendrom Modim.
Kto uhádne, kde je Jožko?


Časť stanového mesta veľkého ako Londýn a Paríž spolu.

 

Foto: Jozef Banáš
Teraz.sk/TASR

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk