Román o Štefánikovi po deväťdesiatich rokoch

on . Posted in Zaujímavosti

Román "Prebijem sa! Štefánik" sa dostal do cieľovej rovinky.
Hoci som skracoval a škrtal všetko, čo sa mi zdalo nepodstatné, vyzerá to tak, že táto kniha bude doposiaľ moje najobsiahlešie dielo.
Paľo Kanis - môj vzácny konzultant - mi pripomenul, že je to vlastne po deväťdesiatich rokoch len druhý román o Štefánikovi.
Prvý napísal v roku 1928 L.N.Zvěřina - Milan Rastislav Štefánik, román česko - slovenského hrdinu.
A dodal: "Vzhľadom na bohatosť česko-slovenskej spisby o Štefánikovi, na písanie o ňom nanovo, treba mať aj dnes hlboké poznanie doby, empatiu k národnému hrdinovi a nemenej osobnú odvahu."
O to väčší je môj pocit zodpovednosti voči čitateľom, ale najmä voči Štefánikovi. Robil som za tie roky zbierania materiálu, rešeršovania, konzultovania a písania všetko, čo bolo v mojich mentálnych, vzdelanostných aj fyzických silách.
 
Iný z mojich konzultantov, Miro Musil hovorí: "Aký trefnejší model by si uletený svetobežník Jožko Banáš mohol zvoliť z našej domácej historickej scény, ako práve Štefánika? Snáď ešte tak Beňovského (ale toho som mu už vyfúkol ja). Keď sa Banáš zaľúbi do hocijakej témy, zahryzne sa do nej ako buldog a nepovolí, kým sa mu dielo neoddá."
 
Presne tak - pracoval som ako buldog. Teraz už spolu s jazykovým a štylistickým lektorom, literárnym vedcom Alexandrom Halvoníkom, dorábame detaily.
V pondelok 6. 
augusta bude definitívna verzia hotová a potom už hor sa do prípravy tlače tak, aby plánované uvedeni románu 3. októbra bolo dodržané.
So Šaňom Halvoníkom sme nad Štefánikom pracovali symbolicky pár metrov od jeho sochy v bratislavskej Eurovei.
A mimochodom, názov románu Prebijem sa! Štefánik vznikol na základe Štefánikovho silného citátu "Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem!"
Jožo Banáš
 

 

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk