Vďaka Brigita, Silvia, Ernest, Ľuboš, Fredy a všetci ostatní priatelia

on . Posted in Zaujímavosti

Talkšou „Na kus reči“ sa už stala trvalou súčasťou kultúrneho života nielen v bratislavskom Novom meste, ale dovolím si tvrdiť, aj nášho hlavného mesta. 

Za päť rokov jej existencie sa vo veľkej i malej sále SK Vajnorská vystriedali desiatky špičkových slovenských umelkýň a umelcov.
Utorňajší večer však výnimočný. Po prvýkrát sa stalo, že na pódiu vypredanej sály sa vystriedalo devätnásť skvelých hudobníkov a speváčok...

Najprv sme privítali Brigitu Szelidovú a v jej kapele Ľuba Šrámeka – producenta, skladateľa, aranžéra, klaviristu a ako sa ukázalo aj výborného zabávača, Marcela Buntaja, Richarda Csina, Nikolaja Nikitina a ďalších.

Po nej nastúpili v kompletnej zostave – Cigánski diabli. Štefan Banyák, Emil Hasala, Jozef Farkaš, Zoltán Grunza, Róbert Fehér a samozrejme Silvia a Ernest Šarközyovci.
Pri takejto sile skvelých muzikantov sa každý moderátor teší, pretože hudba a spev, prirodzene, hovorené slovo prevýšia. Mal som úprimnú radosť a bolo mi cťou, že sa viac hralo a spievalo. Brigitku doplnili aj dcérka Terezka a syn Štefan, ktorý je žiakom Ernesta a predviedol svoj talent na cimbale.
CD pokrstil Fredy Ayisi, ktorý ako tréner jogy divákom predviedol aj jednu z ásán.

Bol to nezabudnuteľný večer a chcem aj takto poďakovať všetkým, včítane divákov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru a náladu. A tí, ktorí ste sa nedostali dnu – celý večer bude ako zvyčajne na youtube. Nižšie si môžete prečítať, ako o skvelom večeri píšu médiá.
Srdečne a s úctou Jožo Banáš

Jožko s hosťami – Brigitou Szelidovou a Ľubom Šramekom

 

So Silviou a Ernestom Šarközyovcami

 

TASR: V Banášovej šou hrali prím Cigánski diabli, Szelidová pokrstila Duets

Jozef Banáš sa počas svojej prvej talkšou v roku 2018 k slovu príliš nedostal, prevahu mali mnohopočetní hudobníci a ich umenie.

Hosťom prvej tohtoročnej talkshow spisovateľa Jozefa Banáša Na kus reči v Stredisku kultúry Bratislava - Nové Mesto bola v utorok (6.2.) Brigita Szelidová. Speváčka dominovala prevažne hudobnému večeru, počas ktorého zazneli aj piesne When I Fall in Love, Pán či Lolitka. "Inšpirovala nás k tomu, aby sme urobili muzikál Lolitka. Už sa na to veľmi tešíme," prezradila Brigita Szelidová, finalistka súťaže X factor, ktorá sa na hudobnej scéne pohybuje takmer tridsať rokov.

Speváčka s výnimočným hlasom predstavila publiku aj svoju talentovanú dcéru Terezu. Hlavne však spolu s producentom, uznávaným jazzovým skladateľom a klaviristom Ľubošom Šrámekom, odprezentovali CD Duets, ktoré vydal Hudobný fond. Szelidová na debutovom albume ladenom do funky, jazzu, swingu či soulu spieva s Cigánskymi diablami, Anitou Soul, Karolom Csinom, Richardom Csinom, Robom Opatovským či Igorom Kmeťom. "Je to moja životná výpoveď, spievajú so mnou speváci a kamaráti, s ktorými som spievala celý život," vyhlásila Brigita. Album pokrstil speváčkin dlhoročný kamarát Fredy Ayisi, s ktorým si zaspomínali na hudobné začiatky.

Duets do života uvítali aj Cigánski diabli, ktorých pred slávnostným aktom Jozef Banáš vyspovedal i na tému osobného muzikantského šťastia či koncertovania v zahraničí. "Pre mňa bol najväčším zážitkom vystupovať v Južnej Kórei, tam je publikum najvzdelanejšie, čo sa týka hudby," prezradila Silvia Šarköziová. Jej manžela Ernesta kórejské publikum rovnako príjemne prekvapilo, ale podľa neho je hudobne najinteligentnejšie publikum v Nemecku: "História tam zohrá obrovskú úlohu, najväčší skladatelia boli odtiaľ. Poznajú všetko a v každej rodine sa učia hrať na nejaký hudobný nástroj."

Jozef Banáš sa počas svojej prvej talkšou v roku 2018 k slovu príliš nedostal, prevahu mali mnohopočetní hudobníci a ich umenie. Pre TASR však potvrdil, že si na svoje konto pripísal ďalšie úspechy. V najbližších dňoch sa chystá do Ankary, kde mu vychádza najprekladanejší slovenský román. "Som veľmi potešený, 15. februára uvádzame na turecký knižný trh preklad románu Zóna nadšenia," doplnil s tým, že v Turecku absolvuje aj dve prednášky na univerzitách v Ankare a Istanbule. "Hlavne o Dubčekovi, ktorý tam chvíľu pôsobil ako veľvyslanec," poznamenal spisovateľ, ktorého v marci čaká aj malé turné po Indii. "Vychádza mi tam román Kód 1. V Indii to už je druhý preklad, Zóna nadšenia tam vyšla asi pred piatimi rokmi," prezradil Banáš, ktorý momentálne pracuje na románe o Štefánikovi.

Editor Andrej Smatana

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk