Kysuce žijú jubilejnou Palárikovou Rakovou

on . Posted in Zaujímavosti

Jozef Banáš zavítal do kysuckej obce (počtom obyvateľov skôr mestečka) Rakovej na pozvanie učiteľky miestnej základnej školy Milana Mravca – Miriam Bzdilíkovej. 
„Príjemný pobyt na Rakovej strávený so žiakmi a ich učiteľkami (a jedným riaditeľom Jozefom Haviarom) som si o čosi predĺžil,“ rozpráva Jožko Banáš.

Nedá sa v tejto obci pobudnúť a nepokloniť sa pamiatke významného národného buditeľa, katolíckeho kňaza a najmä dramatika Jána Palárika. Autor populárnych divadelných hier Inkognito, či Zmierenie, alebo dobrodružstvo na obžinkoch boli spolu s Jonášom  Záborským a Jánom Chalupkom fakticky prví slovenskí dramatici, ktorých diela vzbudili verejný záujem. 

Ján Palárik vo mne rezonuje od útleho detstva, ktorého časť som trávil na čadčianskom Podzávoze u mojej babičenky a často som zachádzal k ujcovi Ferovi do čadčianskej osady u Siheľnika, ktorá čiastočne zasahuje aj do chotára Rakovej. Do čadčianskeho kina Palárik sme sa vždy tešili. 

Dnes už kino, žiaľ, neexistuje, ale tradičné slávnosti ochotníckych divadiel – Palárikova Raková sa konajú v domoch kultúry v Čadci a na Rakovej.
Päťdesiaty ročník tejto významnej kultúrnej udalosti začne 24. apríla a o tri dni na to – 27. apríla si pripomenieme 195 rokov od narodenia Jána Palárika.

Keby tak ešte na Rakovej dokončili nekonečný príbeh miestnej telocvične a dostavali ju na prospech žiakov, ale aj všetkých občanov, bolo by to skvelé.

Keď už som bol v Rakovej nedá sa obísť susednú dedinu Staškov a prekrásne upravený rodný dom ďalšieho významného Slovák - Kysučana Jozefa Kronera.

 

S Miriam Bzdilíkovou pred pamätnou tabuľou na dome, kde kedysi stál Palárikov rodný dom.


 

Rodný dom Jozefa Kronera na Staškove.

 

Program Palárikovej Rakovej.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk