Jozef Banáš získal dve NAJ ocenenia!

on . Posted in Zaujímavosti

Áno, stále patrí medzi TOP slovenských autorov. Predal štvrť milióna kníh a každá jeho kniha je v posledných rokoch bestsellerom. Jozef Banáš si v piatok večer odniesol dve prestížne ocenenia. 

Najväčšie slovenské vydavateľstvo Ikar totiž oceňovalo najúspešnejších autorov na svojej každoročnej slávnosti Ikariáda. A malo z čoho vyberať – v roku 2016 vydalo 430 knižných titulov, ktorých predaj presiahol 1,5 milióna výtlačkov. Takmer pol milióna predali práve slovenskí autori a výraznou mierou k tomu prispel práve Jožko Banáš.

Odniesol si Platinovú aj Zlatú knihu

 

Je to skvelý úspech!
Platinovú knihu za viac ako 25-tisíc predaných kníh získal Jozef Banáš s knihou Dementi. Patrí k najčítanejším a najprekladanejším slovenským autorom. Doma i za hranicami mu vyšlo 22 kníh v deviatich jazykoch. „Som veľmi potešený a  poctený z dvoch ocenení  a Ďakujem najmä čitateľkám a čitateľom. Bez nich by moje písanie nemalo zmysel. Trochu mi bolo ľúto, že nemohol prísť vzácny človek a priateľ Ľubo Feldek, ktorého, ako sám povedal: ´zradilo koleno´,“ povedal Jozef Banáš.

Všetky jeho diela publikované od roku 2006 sa stali bestsellermi, hoci píše o vážnych spoločenských, politických a náboženských témach. Prvý úspech získal s knihou Idioti v politike (2007). Za scenáristickú a literárnu tvorbu získal viacero ocenení.

„Veľmi sa teším, že slovenský čitateľ čoraz viac siaha po slovenských autoroch. Mám radosť z toho, že rady slovenských autorov sa rozširujú, mám takú filozofiu, že kniha je napísaná len vtedy, keď je prečítaná. Ukazuje sa, že aj tých dobrých napísaných kníh na Slovensku je čoraz viacej. Našťastie slovenská literatúra nepotrebuje to, čo sa stalo s hudbou, že nemusíme zákonom podporovať predaj literatúry,“ povedal pre TASR platinou ocenený Jozef Banáš.

Jožko Banáš si odniesol okrem Plantinovej knihy aj Zlatú knihu za vyše 15-tisíc predaných výtlačkov z románu Kód 7 Koniec zla.

 

Ďalší ocenení

Vyše 25-tisíc kníh predala aj Táňa Keleová-Vasilková z románu Si ako slnko, čo je príbeh dcéry, ktorá tragicky stratila svojho otca.
Platinu si odniesla aj Kristína Farkašová za knihu Som mama o svojich skúsenostiach a zážitkoch s tehotenstvom a materstvom.
Ďalej Jozef Karika za mafiánsky triler V tieni mafie.
A napokon platinovú knihu získala aj knižka Vilo Habo varí lepšie ako tvoja mama zo známej televíznej relácie.

Zlaté knihy si okrem Jozefa Banáša odniesli aj:
Televízna redaktorka Veronika Homolová-Tóthová za skutočný príbeh Violy Stern Fischerovej Mengeleho dievča.
A Jozef Pavlovič za rozprávkovú knižku Macko Lacko.

 

Zlaté pero

Cenu literárnej kritiky Zlaté pero získal Ľubomír Feldek za knižku Životopis vo veršoch. Je postavená na poézii, gro knihy tvorí prierez jeho básnickou tvorbou, no výber je popretkávaný aj prozaickými formami.
„Trochu mi bolo ľúto, že nemohol prísť vzácny človek a priateľ Ľubo Feldek, ktorého, ako sám povedal: "zradilo koleno",“ odkázal Jozef Banáš. „Napísal som Ľubkovi sms: Šťastný to človek, ktorého zradí len koleno! 

S manželmi Václavom a Evou Hudečkovcami.
Pani Eva - niekdajšia úspešná herečka je dnes rovnako úspešnou spisovateľkou a skutočnosť, že mi obe ceny odovzdal práve svetový virtuóz Václav Hudeček je pre mňa nezabudnuteľným zážitkom.


 

Nielen Boris Kollár, ale i ja mám rád ženy :-)
Zľava Kristína Farkašová, Jozef Banáš, Barbora Rakovská a Beáta Dubasová.
Žena, ktorú mám zo všetkých najradšej - moja manželka Mária, nás fotografovala :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk