Román o hľadaní rozkoše, kde ju nečakáme

on . Posted in Zaujímavosti

Pred rokom vyšiel Velestúr – spomínate si?
Pripomeňme si jeho vydanie jednou zaujímavou recenziou.

Jozefovi Banášovi asi nedal spať ďalší tajomný nález. Starodávny runový nápis na tajomnom vrchu Velestúr na Dievčej skale v Kremnických horách.
Už takmer 150 rokov je záhadné písmo na skale témou, ktorou sa oficiálna veda nechce zaoberať. Je to háklivá záležitosť. Neomylní vedátori by sa nebezpečným nápisom, ktorý sa nezmestí do zaškatuľkovaných poučiek  o vývoji na Slovensku, mohli pošpiniť.

Velestúr, aby bolo jasné, odjakživa lákal akousi tajomnou silou okultistov všetkých druhov. Nápis je na južnej skalnej stene vrcholu Velestúr (1254,4 m) v Kremnických vrchoch. Vrch leží v strede spojnice Kremnicou a Banskou Bystricou, východne od Kremnice a západne od Banskej Bystrice. 

Medzi tými, ktorí sa na Velestúr v poslednom čase hrnú.  Prívrženci staroslovanských občín ako Perúnov kruh či Priatelia hromu, vyznávači keltských tradícií, zjavia sa tam dokonca aj členovia nacionalistického hnutia Slovenská pospolitosť či ufológovia a okultisti. Mnohí sa pokúšajú z nápisu na Velestúre veštiť alebo rozšíriť si podvedomie, čo sa dá vraj dosiahnuť, ak sa na nápis dlho a sústredene pozeráte.

A medzi túto pestrú spoločnosť, ktorú len tak niekto nevymyslí, sa výberom vrchu Velestúr zaradil so svojou knihou tiež spisovateľ Jozef Banáš. Nápis na Velestúre je však v knihe len povestným odrazovým mostíkom, z ktorého skáče do iných dimenzií, nie len do bežného vyšúchaného myslenia. V románe Velestúr autor provokuje a núti myslieť. Kniha je iná ako tie, ktoré doteraz napísal. Ponúka silný príbeh.   

„Uvíta (vás) v krajine strachu, alebo ak chcete – v krajine odvahy. Vkročíte do života, alebo ak chcete do smrti,“ napísal autor.
Hlavný hrdina známy spevák. Inšpiráciou bol pre Banáša nezaraditeľná a nezaškatuľovateľná spevácka hora chlapa Daniel Landa. S ním pred napísaním knihy strávil autor, ako sa sám priznal, veľa dní a nocí. Nechcem sa hrať na múdreho, ale medzi týmito dvomi pánmi to muselo intelektuálne riadne zaiskriť.

V knihe speváka volá Banáš jednoducho Muž. Ten žije naozaj naplno. Šialené jazdy autom, thajský box či uličné bitky a provokovanie ľudí, kde sa len dá, ale najlepšie na verejnosti. Paradoxne Muž chce svojimi skladbami zlepšovať svet. Stretáva sa s Liečiteľom, ktorý sa mu snaží ukázať novú, správnu cestu. Zakopne, padne, vstáva, pokračuje. Ako pri výstupe na jeden z najtajomnejších vrchov Európy Velestúr, kde príbeh vrcholí. Na skalnom brale pri mysterióznom nápis. 

Ozaj nápis, na obale knihy je nad jej názvom Velestúr tiež tajomný nápis: „román o hľadaní rozkoše.“ Fajnový marketingový ťah pre čitateľov, ktorí myslia v prvom, presne nalinkovanom, pláne. Slintajúc v očakávaní šteklivých zážitkov po knihe okamžite siahnu.

Ikar i Banáša za skvelý reklamný ťah chválim, ale mám pre oných slintavcov drvivý odkaz. Žiadna literárna Kamasútra sa nekoná. Len čo si knihu otvoria, Banáš ich „zabije“, ako stopercentný provokatér, citátom slov Epikura:

„Najväčšou rozkošou v živote je stav bez bolesti a utrpenia.“

A je vymaľované, kniha je totiž pre iných, len nie pre tých, čo myslia prvou signálnou erotomanskou sústavou.

Román Velestúr je motivačný príbeh plný inšpirácie. Nekĺže po povrchu a núti myslieť.  Autor o knihe povedal:
„Môj Muž je súčasťou sily, ktorá chcejúc páchať dobro, občas zlo vykoná. To zlo, ktoré nezosiela na človeka diabol, ale boh, pretože keď je človeku dobre, na boha zabúda. Prečo by robil diabol dobre svojmu najväčšiemu konkurentovi?“

Milan Nemec, Hellfeed, powered by Gorila.sk

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk