Strach bezmocných

on . Posted in Zaujímavosti

Blížia sa Vianoce, sviatky pokoja a lásky, oslava narodenia muža, ktorý mal mnoho prívlastkov, ale pre mňa je jeho hlavným odkazom výzva k odvahe. 

Celý Ježišov život je veľký skutok odvahy a ostáva pre mňa spolu s českým majstrom Janom Husom príkladom dokonalého ideálu odvahy.

Odvaha či strach, to sú slová, ktoré budeme i počas Vianočných sviatkov v dôsledku strachu, ktorý sa nám snažia nahnať, možno vyslovovať častejšie ako slovo láska. Láska je totiž dôsledkom našej včerajšej odvahy, či zbabelosti. 

 

Ak by bol Ježiš býval zbabelcom, nemohol by žiť úžasný život, ktorým motivoval milióny. Jeho veľkosť spočíva aj v tom, že hoci bol, z vtedajších žijúcich najodvážnejší, priznáva, že aj on sa bál. V predtuche blížiaceho sa konca prosil Otca, aby od neho odvrátil „tento kalich“. Zároveň však dodáva: „Nech sa stane to čo chceš Ty a nie ja.“  Bál sa aj Peter, ktorý Ježiša trikrát zaprel.

Strach je prirodzený každému človeku a skutočnosť, že sa aj Ježiš bál je dôkazom, že bol človek -  jeden z nás. Strach bol aj v jeho časoch kľúčovým nástrojom mocných na ovládanie bezmocných.
Strašili ľudí masovými popravami a mučením na kríži, nahovárali im, že utrpenie je pre človeka prirodzené, rovnako ako povinnosť otročiť na mocných. Ježiš sa proti nim vzbúril a oni ho popravili.

Obávam sa, že dnes by dopadol rovnako.  Nie židovský ľud, ale židovskí kňazi ho poslali na smrť. Lebo sa ho báli. Pozoruhodné. Tí, ktorí zasievali strach sa muža pravdy báli.

Aj dnes sa mocní boja. Boja sa pravdy a predovšetkým sa boja svojho zlého svedomia. Aby ho zakryli, aby odpútali pozornosť od svojich zlých skutkov, stvorili teror a zároveň vyhlásili vojnu proti nemu.
Aj za Ježiša bol každý, kto sa postavil proti arogancii Ríma a všetkých vazalských Herodesov teroristom, banditom, nepriateľom etablovaného poriadku. Ježiš však proti mocným nebojoval streľbou z kalašnikovov, ani odpaľovaním náloží. Bojoval zbraňou omnoho strašnejšou – láskou. Nie oko za oko, zub za zub, ale keď ho udreli na jedno líce, nastavil aj druhé.

Rovnako svojho času veľký duch Indie – Máhátma Gándhí položil na kolená najväčšiu koloniálnu ríšu na svete –Britániu svojou filozofiou ahinsá – hinduistickým a budhistickým imperatívom nenásilia. Britskí vojaci Indov bili a tí nastavovali druhé líce.

V lete 2014 som v nadšení povedal Dalajlámovi, že musíme bojovať proti zlu. On  sa usmial a opravil ma: „Vôbec nemusíme bojovať. Musíme sa chápať a tolerovať.“

Blížia sa Vianoce, sviatky pokoja a lásky. Čas, v ktorom meno Ježiša budeme spomínať viac ako v iné ročné obdobia. Skúsme si pri spomienke na tohto muža pripomínať predovšetkým jeho odvahu. Nemusíme byť na čele sprievodu odvážnych, stačí, keď sa nebudeme motať na jeho konci. Inak budeme odsúdení na to, aby sme navždy ronili pokrytecké slzy nad našou bezmocnosťou.

Láskyplné a odvážne sviatky.

Jozef Banáš, vyšlo v decembrovom čísle Metropola


Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk