V Trnave besedovali na tému „Pred a po 17. Novembri"

on . Posted in Zaujímavosti

Šudenstká rada Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s Univerzitnou knižnicou UCM zorganizovali v stredu 26. Novembra 2014 v poradí 3. Besedu. Tá posledná s populárnym prozaikom, dramatikom, politikom a diplomatom pánom Jozefom Banášom na tému nielen o 17. Novembri.

Jeho príchodom sa v miestnosti rozšírila príjemá a harmonická atmosféra. Na tvárach jeho čitateľov bolo vidieť spokojnosť. Potešili sa najmä vtedy, keď autor spomenul svoje očakávané dielo – Velestúr...

Velestúr vyjde v januári 2015. Velestúr, slovami Jozefa Banáša, je symbol hľadania zmyslu života. Symbolika názvu znamená výstup na vrchol, vzostupy a pády na našej ceste za šťastím. Inšpiráciu našiel aj u kontroverznejšieho Dana Landu.

„The searcher of the truth,“ tak ho nazval slávny Dan Brown. Pán Banáš tú pravdu hľadá. Vo svojej knihe však hovorí: „poznáme dve skupiny ľudí, ktorí pravdu hľadajú a tých ktorí ju majú.”
Za jeho dlhoročného pôsobenia v politike sme sa dozvedeli aj to, ako to naozaj bolo. Hovoril o 17. Novembri očami človeka, ktorý bol jeho súčasťou, a ktorý ho naozaj zažil. Aké tažké bolo niekomu naozaj dôverovať a najdôležitejšie bolo vedieť zahryznúť si do jazyka.
Tématika tejto historickej a pamätnej udalosti je obsiahnutá v knihe s názvom Zóna nadšenia, vtedajší režim a autobiografia. Dokonca táto kniha je preložená ako prvý slovenský román v Indii.

Posledné minúty rozpravy boli z histórie a náboženstva. Hovoril o krajine – Indii, ktorú pán Banáš nedávno navštívil. Je to krajina svetovej civilizácie, lekárskych a filozofických náuk, ktoré od Indov prebrali Číňania, od nich Arabi a až potom ostatný svet. Kým my Európania sa pýšime najstaršou univerzitou v Bologni, ktorá vznikla v roku 1088, v indickej Taxašíle, Nalande a v Benárese mali univerzity 1 800 rokov pred vznikom tej najstaršej európskej.

V hlavnom meste sa stretol sa s Dalajlámom, ktorý o ňom povedal, „že je človek, ktorý zbližuje ľudí bez ohľadu na vierovyznanie.“ A mal pravdu, ja s ním súhlasím, teda s oboma. “Nikto z nás sa nemôže považovať za neveriaceho. Keďže všetci v niečo veríme. Veríme na lásku a Boh je LÁSKA, či je to Ježiš, alebo Mohamed. Nazvime si ho ako chceme, ale láska pretrváva,”dodal pán Banáš.

Jeho knihy a autobiografické rozprávanie boli inšpiráciou pre študentov. Najmä intenzita jeho životného tempa je motiváciou pre budúcnosť.

V mene ŠR UCM a študentov sa chceme poďakovať za inšpiratívne a motivačné slová z úst ešte lepšieho rétora. Tešíme sa na ďalšiu čítačku s „Velestúrom.“

28. november 2014, Silvia Tomčalová


 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk