Jozef Banáš vyráža na dobrodružnú expedíciu

on . Posted in Zaujímavosti

Jozef Banáš zbalil kufre a dnes odchádza na naozaj dobrodružnú a trošku aj nebezpečnú výpravu tisícky kilometrov od Slovenska. Budeme s ním v spojení a veríme, že vám prinesieme nejaké fotky a zaujímavé informácie. 
Jožko sa nesmierne tešil, pozdravuje vás a približuje, kam všade pôjde a čo všetko navštívi:

Oddnes, teda od 5. do 23.júla sa trochu odmlčím, keďže odchádzam na bubácku expedíciu do Pakistanu a Indie, kde sa budeme pohybovať prevažne v štáte Jammú – Kašmír. Expedícia nesie nezvyčajný názov – Kód 1. Keďže som jedným zo sprievodcov, asi tam dajaký súvis s románom bude:-).

Prvá časť expedície: deväť ľudí ideme z Viedne cez Istanbul do perly Pandžábu desaťmiliónového Lahore, kde nás čakajú pre toto obdobie typické štyridsaťstupňové horúčavy. 
Žiaľ nebudeme mať čas na „odbehnutie“ do asi tristo kilometrov vzdialených ruín Takšašíly, v ktorej bola univerzita, kde podľa románu Kód 1 študoval mladý Ježiš.
Z Lahore prejdeme do indickej časti Pandžábu a pokračujeme do sikhského hlavného mesta Amritsaru so slávnym zlatým chrámom. Tu sa k nám deviatim účastníkom pakistanskej časti pridajú ďalší šiesti. 
Odtiaľ pokračujeme cez zimné hlavné mesto Kašmíru Jammu do letného sídla Šrínagar, kde skutočné dobrodružstvo začína. Pokúsime sa dostať do údajnej Kristovej hrobky Rozabal aj do tajomnej svätyne pomenovanej po židovskom kráľovi – Šalamúnov trón. 
Zo Šrínagaru začína presun do Himalájí cez Sonamarg (čitatelia Kódu 1 si pamätajú môj záber obrazu Krista zo svätyne indickej armády) a nebezpečný priesmyk Zoji vo výške takmer tri a pol tisíc metrov. Odtiaľ cez jedno z najstudenších miest na svete mestečko Dras pokračujeme prakticky pozdĺž línie prímeria Pakistan – India do Mulbeku, kde začína iný svet – budhistický Ladakh. 
Čakajú nás kláštory a nezabudnuteľné hlavné mesto Leh s Misiou Moravských bratov.

O všetkom vám, milí priatelia, poviem viac po návrate 23.júla 2014. 
Želám všetkým krásne prázdniny, oddýchnite si a užite si leto. 
Váš Jožo Banáš

Jozef Banáš a v pozadí Zlatý chrám v Amritsare

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk