Toto ste ešte nevideli! Unikátny obal knihy...

on . Posted in Zaujímavosti

V histórii slovenskej literatúry sa ešte nestalo, aby sa kniha, resp. jej obal stal predlohou k vytvoreniu umeleckého diela.

Z Hodruše – Hámrov prišla skvelá správa, že študent tamojšej Súkromnej umeleckej strednej školy Lukáš Lovás vyhral so svojim výrobkom súťaž Ministerstva hospodárstva SR o TOP výrobok.

Pozoruhodné je to, že súťaž vyhral s obalom na knihu. A na knihu nie hocijakú, ale na román Kód 1!

Takmer dva mesiace pracoval sympatický Lukáš na tomto diele.

Počas stretnutia v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej s Lukášom a Ing.Zliechovcom, zástupcom riaditeľa školy, neskrýval Jozef Banáš dojatie.
„Je to v knižnom svete nevídaný, monumentálny obal. Už len chytiť do rúk dielo za ktorým je toľko  práce, vytrvalosti a talentu mi bolo cťou. Toto je bezpochyby najkrajší obal na knihu, aký som kedy videl. Blahoželám Lukášovi aj učiteľom školy v Hodruši – Hámroch k takýmto študentom. Lukáš je veľký talent. Panta Rhei patrí uznanie, že projekt podporili. “

 Zvolenčan Lukáš Lovas dodáva: 
„Chcel som tým vzdať hold knihe Kód 1. Autorovi vyčítam len to, že záverečný doslov nedal na začiatok románu. Myšlienky v tej knihe sú skutočne nepriestrelné.“

Kto si chce pozrieť vzácne umelecké dielo má možnosť v kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave na Poštovej ulici.  

Prečítajte si rodný list tohto jedinečného obalu

Kovové dosky na knihu v umeleckom prevedení
Myšlienky sú nepriestrelné“
(zhotovené na knihu: Kód 1 - Jozef Banáš)

V dnešnej dobe voľne plynúcich informácii sa knihy, ako informácia šíria použitím kláves ctrl-c a ctrl-v. V dôsledku tejto skutočnosti sa z hmotných papierových kníh stávajú čoraz častejšie skôr zberateľské predmety, alebo luxusný tovar. Tento trend inšpiroval zhotovenie výrobku, ktorý znásobuje hodnotu hmotnej knihy skrz jedinečnosť a umeleckú hodnotu, ktorá sa nedá replikovať v digitálnej forme. 

Výrobok je vytvorený z kombinácie alpaky (čínskeho striebra), mosadze, nerezovej ocele a zamatu. Jednotlivé ornamenty a symboly boli ručne vypiľované, spájkované, leštené do vysokého lesku a nalepené na podkladové dosky z nerezovej ocele. Tie boli po začiernení olejovou farbou prišité nerezovým drôtom na zamatový obal, do ktorého bola vložená samotná kniha.  

Symboly a použité motívy sú spojením motívov zo samotnej knihy a dotvárajúcich ornamentov. Zároveň tam figuruje logo spoločnosti Panta Rhei, ktorá podporila výrobu diela.

Výrobok sa skladá zo 153 samostatných kovových častí.
Celkový čas výroby bol približne 120 hodín čistej práce.
Odhadované výrobné náklady sú cca 170€. Remeselná hodnota výrobku (nerátajúc umeleckú hodnotu, aspekt jedinečnosti a luxusný charakter výrobku) je cca 800€.
Škola: Súkromná stredná umelecká škola Hodruša-Hámre

Vytvoril: Lukáš Lovas

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk