Jozef Banáš a jeho nový román s pracovným názvom GIBU

on . Posted in Zaujímavosti

Tak som sa po „predýchaní“ z trojročnej práce na románe Kód 1 pustil do novej, podľa mojich vnútorných smeroviek nemenšej výzvy. Ikaru som dal prvé ukážky a verím, že môjho vydavateľa zaujmú rovnako ako tie predchádzajúce. Pracovný názov má kniha po najvyššom rúnovom znaku – Gibu, ktorý predstavuje dar najväčší – lásku.
Kniha je o Mužovi, ktorý sa prestal báť. Je syntézou hľadajúcich mužov a žien, praobrazom tvorivého človeka, pochybujúceho a veriaceho zároveň, podobného Mefistovi, ktorý provokuje k činu, hoci nie vždy tým správnym spôsobom. 

Goethe vraví: Som súčasťou tej sily, ktorá chcejúc páchať zlo, vždy dobro vykoná.
Môj Muž je súčasťou sily, ktorá chcejúc páchať dobro, občas zlo vykoná. To zlo, ktoré nezosiela na človeka diabol, ale boh, pretože keď je človeku dobre, na boha zabúda. Prečo by robil diabol dobre svojmu najväčšiemu konkurentovi?

Myšlienku napísať motivačnú knihu som nosil v hlave už dávno. Len som potreboval príbeh, ktorému by čitateľ uveril. V čase, keď som hľadal muža s príťažlivým príbehom, prechádzal som sa Prahou s Danom Landom. Obom nám padol zrak na prázdnu škatuľku od cigariet ležiacu na chodníku.
Pomyslel som si: „Ľudia sú prasatá.“
Dan sa bez slova zohol, zodvihol škatuľku a vhodil do odpadového koša. V tej chvíli som našiel svojho Muža. Nakoľko bude o Danovi ukáže môj autorský kompas.

Jozef Banáš a Daniel Landa, spoločná práca

Knihou vás uvítam v krajine strachu, alebo ak chcete – v krajine odvahy. Vkročíte do života, alebo ak chcete do smrti. Rozhodovať sa veľmi nemusíte, jedno je druhou stranou tej istej mince. Pokiaľ túto knihu pozorne prečítate, pochopíte, že všetko je JEDNO len z druhej strany. A prestanete sa báť. Aj smrti. Tej sa bojí len ten, kto sa bojí života, kto netúži, nesníva.
Na to, aby sme túžili potrebujeme odvahu, ktorej najväčším odporcom je strach. Ale zároveň je jej nerozlučnou súčasťou. Strach je najrozšírenejším fenoménom súčasnosti. Bráni nám uvážlivo myslieť, s rozvahou konať, s láskou dávať. Stali sme sa väzňami strachu.
Bojíme sa zlyhania, a preto pre istotu nesnívame. Čoraz menej nás má odvahu túžiť, ostávame stáť na začiatkoch ciest, na ktoré sa vydali len nemnohí odvážni. Človek má pocit, že žije v tieni a to len preto, lebo stojí k slnku chrbtom. Stačí sa obrátiť a uvidí svetlo.

Táto kniha je o obracaní sa k svetlu pochopením svojich chýb. Tie si pripustí len ten, kto kráča, nie ten, kto je neomylný vo svojej strnulej pýche. Chyba je tma, ktorá je potrebná na to, aby v nej vyniklo svetlo. Preto nesúďme Muža podľa veľkosti jeho omylov, ale podľa veľkosti pravdy, ktorú na ceste omylov hľadá.

Vyvrcholenie príbehu bude na Slovensku, kde máme v srdci našej krajiny jeden z najtajomnejších vrchov Európy – Velestúr medzi Kremnicou a Banskou Bystricou. Na skalnom brale na jeho vrchole je mysteriózny rúnový nápis. Viac prezrádzať nebudem, dozviete sa v knihe.

Jozef Banáš

Jozef Banáš pred tajomným Velestúrom

 

Záhadný rúnový nápis na velestúrskom brale

 

Dan v tvrdej príprave na boj GIBU Fight Night, galavečer thajského boxu 12.6.2014

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk