Víťazom Knihy roka 2013 sa stal Banášov Kód 1, ktorý zaujal aj Dana Browna

on . Posted in Zaujímavosti

Dielo Jozefa Banáša Kód 1 zvíťazilo v ankete Kniha roka 2013. Rozvíja tému židov, kresťanov a Krista v Indii. Zároveň rúca zažité dogmy a piliere, na ktorých stojí katolícka cirkev.

Román Jozefa Banáša Kód 1 si pripísal ďalší úspech. Zvíťazil v čitateľskej ankete Kniha roka 2013. Pri príležitosti Svetového dňa knihy a autorských práv dnes v Bratislave vyhlásili kompletné výsledky ankety.

Úspech románu Kód 1
Banášov román vzbudil na Slovensku nezvyčajný čitateľský záujem už od svojho septembrového vydania. Všimol si ho dokonca aj svetoznámy americký spisovateľ Dan Brown, ktorého preslávil Da Vinciho kód.

„Americký kolega Dan Brown mi povedal, že hlavnou úlohou spisovateľa je hľadať pravdu. Presne vyjadril to, čo je hlavným zmyslom knihy Kód 1. Za pol roka si ju kúpilo viac ako 26.000 ľudí. Mnohí ju demonštratívne nečítajú, ale zato presne vedia čo je na nej zlé,“ uviedol Jozef Banáš pre Aktuality.sk.

V románe Kód 1 Jozef Banáš rúca zažité dogmy a piliere, na ktorých stojí katolícka cirkev. Rozvíja tému židov, kresťanov a Krista v Indii. Hlavnými hrdinami sú Marika a Michal, ktorí postupne odkrývajú silu viery aj množstvo faktov a fotografií, ktoré slúžia ako dôkazy.

K akým autorom patrí Jozef Banáš
„Sú spisovatelia, ktorí rany liečia a tí, ktorí ich otvárajú. Patrím k tým druhým," prezradil Jozef Banáš redakcii Aktuality.sk. Doplnil však, že nie je žiadny hrdina, ale snaží sa nedávať gate dolu, kým je guľka ešte ďaleko.

"Som rád, že Kód 1 je druhá kniha, ktorá získala ocenenie Kniha roka, keď som ho v roku 2008 dostal za román Zóna nadšenia. Každému, kto mi dal hlas na diaľku stískam ruku a úprimne ďakujem,“ uzavrel.

"Jožo Banáš je príkladný autor, ktorý si vie robiť promo aj sám, neustále cestuje na diskusie a besedy po celom Slovensku, pozývajú ho do knižníc, na rôzne akcie a ja len žasnem, kde tento šesťdesiatnik berie toľko pozitívnej energie," hodnotí Banášov úspech knižný recenzista Milan Buno z vydavateľstva Ikar.

"Má tiež vlastnú talk show Na kus reči, kde mu už zavítali Peter Nagy, Peter Lipa a ďalší – posledné diely boli už beznádejne vypredané," dodáva.

Kniha roka 2013 (výsledky 23. ročníka ankety)
Poradie Autor Dielo Vydavateľstvo
1. Jozef Banáš Kód 1 Ikar
2.  Marián Hatala ĽúbOstnato Trio Publishing
3.   Ladislav Druga Úvod do dejín astronómie SÚH
4. Leopold Moravčík Bastardi v politike Perfekt
5. Pavol Rankov Na druhej strane Artforum
Zdroj: KNIHA ROKA® 2013
 

Ako prebehlo hlasovanie
V ankete hlasovali čitatelia prostredníctvom anketových lístkov uverejňovaných v každom čísle Knižnej revue. Uzávierka hlasovania bola 15. marca a do súťaže sa prihlásili knihy s vročením identickým s rokom uvedeným za názvom ankety.
Platné lístky museli obsahovať aspoň jednu nomináciu na jednu anketovú kategóriu (Kniha roka, Debut roka, Vydavateľstvo roka), ktoré mali čitateľnú adresu odosielateľa a podpis. Platné lístky sa dostali do žrebovania o 6 knižných cien, takže vyžrebovaní hlasujúci sa teraz môžu tešiť na balík knižiek.

Zdroj: Aktuality.sk, jd Foto: Kniha roka 2013

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk