Jozef Banáš získal knižného Oscara

on . Posted in Zaujímavosti

Jozef Banáš bol jedným z ocenených na včerajšom slávnostnom odovzdávaní cien Panta Rhei awards. Najväčšia sieť kníhkupectiev na Slovensku oceňovala už po piaty raz najpredávanejšie knihy a najúspešnejších autorov.

J.Banáš získal špeciálne ocenenie a v čitateľskej ankete sa jeho Kód 1 umiestnil spomedzi 50 top titulov na vynikajúcom 5.mieste.

O desiatke ocenených počas slávnostného galavečera v bratislavskom hoteli Crowne Plaza rozhodol záujem kupujúcich a čitateľov, takže nie kvalita diel, ale ich predajnosť, či popularita autorov. Okrem čitateľskej ankety...

TOP ocenenie Panta Rhei si prevzal Jozef Banáš za knihu Kód 1. Ide o prvé takéto ocenenie za výnimočný počin v literatúre.

Jozef k tomu povedal:
„Toto TOP ocenenie som prijal s hlbokým pohnutím, pretože mi vo chvíli, keď mi ho zakladateľ Panta Rhei Ladislav Bödök odovzdával, prebehli  mysľou všetky okamihy a situácie, kedy kniha vznikala. Tisíce strán prečítaného textu v štyroch jazykoch, tri cesty do Indie niekedy v extrémnych podmienkach v Kašmíre, množstvo rozhovorov s ľuďmi doma i v Indii, tri roky ťažkej práce. 
Vo chvíli, keď dostanete takéto vrcholné ocenenie vás, prirodzene, ovládne emócia. Chcem poďakovať všetkým, ktorí knihu Kód 1 čítali, podporili ju, vyjadrili sa o nej pozitívne. Vážim si tiež každý hlas v čitateľskej ankete, skončiť z domácich autorov vlastne na druhom mieste je pre mňa povzbudením a potvrdením, že témy, ktoré spracúvam ľudí zaujímajú. Rád by som poďakoval nielen Ikaru a Panta Rhei, ale i mojim indickým priateľom, ktorí mi s knihou pomáhali. 
Najväčšie poďakovanie však patrí čitateľom. 
V úcte, Jozef Banáš.“

Áno, Jozef Banáš bodoval aj v čitateľskej ankete.
TOP knihou roka 2013 sa stalo Inferno-Peklo od Dana Browna. Na piatom mieste skončil Kód 1 od Jozefa Banáša, ktorý nechal za sebou také mená ako Paulo Coelho, Dominik Dán, Jo Nesbo, Maxim E. Matkin, či E L James s jej trilógiou Päťdesiat odtieňov sivej.
Do ankety sa zapojilo takmer 20.000 Slovákov, ktorí vyberali spomedzi 50 top titulov za rok 2013. Hlasovalo sa niekoľko týždňov a veľkou motiváciou dať hlas obľúbenej knihe bola hlavná cena pre hlasujúceho: exotický zájazd „Po stopách Kódu 1“ do Himalájí v sprievode autora tohto hitu Jozefa Banáša.

Ladislav Bödök zo spoločnosti Panta Rhei odovzdal TOP ocenenie PR Jozefovi Banášovi

Dve ocenenia teda získal román Inferno – Peklo amerického autora Dana Browna – okrem top čitateľskej knihy aj TOP titul najpredávanejšie kniha. „Je to titul, ktorý okamžite vtiahne čitateľa do deja, nepustí tú knižku z ruky, to sa nedá,“ povedala pre TASR riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková.

Slovenskou TOP autorkou za rok 2013 je Eva Urbaníková, slovenským TOP autorom Dominik Dán. Českým TOP titulom je kniha Haliny Pawlowskej Pravda o mém muži, hudobným titulom nový album Jany Kirschner s názvom Moruša biela. Detskou TOP novinkou je knižka Mira Drobného: Ovce.Sk 01 Deti v sieti, detským TOP titulom Môj macík spisovateľky Márie Rázusovej Martákovej.

V kategórii TOP debut si ocenenie prevzal Štefan Hríb za knihu Robert Bezák: Medzi nebom a peklom.

Panta Rhei Awards je slávnostné odovzdávanie cien najúspešnejším autorom a najpredávanejším titulom v sieti kníhkupectiev Panta Rhei za uplynulý rok.
Svoju históriu začalo Panta Rhei Awards písať v roku 2010, keď sa počas galavečera odovzdávali ocenenia autorom a knihám podľa čitateľskej popularity za rok 2009. Sú to ocenenia, o ktorých rozhodujú čitatelia kníh.

 Slávnostný galavečer spríjemnila speváčka Simona Martausová

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk