V Opatovciach točili klip s Banášom

on . Posted in Zaujímavosti

Len nedávno napísal textár a hudobník Janko Kulich pieseň, ktorú venoval Jozefovi Banášovi, pričom ide o umeleckú reakciu na knižný bestseler Kód 1. Klip k nej vznikal v utorok 11. marca v Horných Opatovciach. Pozrieť a počuť aj na tvziar by ste ho mohli, podľa vyjadrenia Janka Kulicha, v pondelok 17.marca.
Ako nám povedal autor piesne Janko Kulich, "celé to vzniklo len nedávno, keď som sa rozhodol napísať pieseň a venovať ju Jožkovi Banášovi, s ktorým pravidelne vystupujeme v spoločných programoch po celom Slovensku. Sme priatelia, jeden druhého si vážime ako po ľudskej tak i umeleckej stránke. Je to vzdanie pocty Jožkovi ako umelcov a priateľovi."

Text piesne je reakciou na román, bestseler Kód 1. "Ide posledný rozhovor s Bohom, než nám dal zbohom a nechal nás na svete. Pieseň je z mojej autorskej dielne, o gitarové vyhrávky sa postaral gitarista mojej skupiny Kolegium Matúš Holečka," dodal k hudobnému nápadu Janko Kulich.

Nedávno vznikol aj nápad natočiť k piesni videoklip. "Priznám sa, že hneď od začiatku som mal v hlave priestor kostola v obci Horné Opatovce. Je to výnimočný kostol, pretože keď doň vstúpite, cítite viac prítomnosť ľudí ako Boha. Neuveriteľnú ľudskú silu, túžbu, ktorá vracia Boha a život do mŕtvej obce. Chcel som toto výnimočné miesto ukázať všetkým, ktorí o ňom netušia," zamyslel sa autor piesne a pokračoval: "Napísal som teda Jožkovi Banášovi a opýtal sa ho, kedy pôjde okolo a veľmi rýchlo sme sa dohodli. Jožko bol očarený priestorom a dokonca sám začal uvažovať nadtým ako pomôcť tejto nevšednej kultúrnej pamiatke. Spoločne uvažujeme o benefičnom programe, vďaka ktorému by sme nielen získali financie na potrebné opravy, ale zároveň kostol ukázali celému Slovensku," načrtol možnosti budúcich aktivít v hornoopatovskom kostole.


"O kameru a strih videoklipu sa postaral výborný žiarsky fotograf Dušan Pethö, ktorého, podľa jeho vlastných slov, stále viac bavia pohyblivé obrázky. Natočil krásne zábery, ktoré umocňujú atmosféru piesne. Klip sme spoločne režírovali tak, aby boli zachované silné umelecké zábery a emotívne momenty. Hlavnou a zároveň jedinou postavou je tu Jozef Banáš a jeho tichý rozhovor s Bohom," dodal Janko Kulich s tým, že bez spolupráce s občianskym združením Horné Opatovce by klip vznikal len veľmi ťažko. "Chceli by sme poďakovať za úžasný prístup predsedovi združenia pánovi Hlinkovi, ale i všetkým Opatovčanom za to, že Opatovce nezmizli z mapy Slovenska úplne."

FOTOGALÉRIA: Z klipu k piesni Janka Kulicha.
Foto: Dušan Pethö

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk