Adela nasleduje otca?

on . Posted in Zaujímavosti

Na tohtoročného dňa svätého Valentína bude s láskou spomínať hneď niekoľko slovenských spisovateľov. Vydavateľstvo Ikar práve v podvečer sviatku všetkých zaľúbencov udeľovalo svojim zverencom prestížne ocenenia.
Množstvo známych osobností si v piatkový podvečer nenechalo ujsť odovzdávanie ocenení vydavateľského domu Ikar za najpredávanejšie knižné tituly roka 2013.

Nekorunovaným kráľom slávnostného večera s príznačným názvom Ikariáda 2013 sa stal Jozef Banáš, ktorý je už tak povediac stálicou na slovenskom knižnom trhu a (nielen) medzi kolegami má povesť skutočného profesionála s neuveriteľným všeobecným rozhľadom.

Kráča v jeho šľapajach
Nie je to tak dávno, čo si spisovateľské ambície naplnila i jeho mladšia dcéra Adela a vydala knihu rozprávok pre tých najmenších – „Zabudnuté slovenské rozprávky“. Chystá sa nebodaj vymeniť mikrofón za pero a venovať sa výlučne písaniu kníh? Na to sme sa opýtali priamo obľúbenej moderátorky tohto vydareného večera. „Tak to si neviem celkom dobre predstaviť. Možno keby som bola nútená, tak by som sa posnažila, ale neviem, kto by to čítal. (smiech) Kde tu som schopná napísať nejaký fejtón alebo blog do novín, no aj to zo seba občas vyslovene dolujem,“ priznáva otvorene. Od písania kníh si síce dáva zas na istý čas pauzu, no ako tvrdí, možno zažije v živote niečo, čo bude stáť za zdokumentovanie. Žeby kniha o zákulisí šoubiznisu? „Tak to určite nie. Nemyslím si, že práve toto je hodnotná téma. Rada sa však rozprávam, čiže taká kniha rozhovorov neznie zle a má určite hlbší, pre čitateľa hodnotnejší kontext,“ dodáva.

Podiel slovenskej tvorby každým rokom narastá
Aj dnešný večer bol tak názornou ukážkou toho, že záujem čitateľov o slovenské knihy neklesá, skôr naopak. Potvrdila to i riaditeľka vydavateľstva Ikar Valéria Malíková, ktorá si vzrastajúci podiel pôvodnej slovenskej tvorby na knižnom trhu nevie vynachváliť. Pre TASR uviedla: „Nielen Ikar, ale aj iní slovenskí vydavatelia vydávajú čoraz viac pôvodných titulov od slovenských autorov. Tieto knihy sa stále lepšie predávajú a majú čestné miesto v rebríčkoch najpredávanejších kníh či v jednotlivých vydavateľstvách, v sieti kníhkupectiev alebo aj na internetových portáloch.“

Aktuality.sk, 15.2.2014

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk