Banáš so Zlatou knihou a špeciálnym ocenením

on . Posted in Zaujímavosti

Vydavateľstvo Ikar ocenilo 14. februára 2013 svojich najúspešnejších autorov. Počas slávnostného večera s názvom Ikariáda 2013 si v bratislavskom Kempinski Hotel River Park prevzala ocenenia šestica slovenských spisovateľov.

Na knižnom trhu boli úspešní Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Banáš, Andrea Coddington, Viera Dršková, Andrej Štiavnický a Peter Holka.

Zlatú knihu za vyše 15.000 predaných výtlačkov si Jozef Banáš prevzal za román Kód 1 Tajomstvo zázraku a zároveň dostal ocenenie za 100.000 predaných výtlačkov. Večerom sprevádzala Adela Banášová, ktorá bola mimoriadne šarmantná, vtipná a salvy smiechu spôsobila u prítomných najmä rozhovorom s prvým oceneným, otcom Jozefom Banášom:-). Bonmoty, vzájomné podpichovanie a vynikajúca atmosféra.

Ako viete, Jozef Banáš je autorom mimoriadne úspešných kníh Idioti v politike (2007), Zóna nadšenia (2008), Zastavte Dubčeka! (2009), Kód 9 (2010), Sezóna potkanov (2011), zbierky poviedok Posledná nevera (2012), Kód 1 Tajomstvo zázraku (2013).
Knihy Jozefa Banáša boli preložené do viacerých jazykov.
Za román Zastavte Dubčeka! získal v roku 2011 ocenenie Zlatá kniha, v tom istom roku za Kód 9 Platinovú knihu.
O rok neskôr pribudla autorovi Platinová kniha za román Sezóna potkanov.

A čo ďalší ocenení?
Andrea Coddington je jedna z najobľúbenejších slovenských autoriek. Všetky jej doteraz vydané knihy Židovka (2010), Cudzia krv (2011), Predohra (2012), Milovanie (2013) sa stali bestsellermi. Za román Židovka dostala spisovateľka v roku 2011 ocenenie Platinová kniha, za Cudziu krv v roku 2012 Zlatú knihu. Čerstvú Zlatú knihu získala za knihu Predohra.

Platinovú knihu za román Liek na smútok za viac ako 25.000 predaných výtlačkov si prevzala Táňa Keleová-Vasilková.
Táňa Keleová-Vasilková ako prvá slovenská autorka dosiahla na sklonku roku 2012 milión predaných výtlačkov svojich kníh a stále patrí k najžiadanejším spisovateľkám. Dosiaľ Ikar vydal 25 jej románov a za všetky dostala Zlaté resp. Platinové knihy. Je tiež držiteľkou ďalších ocenení: Panta Rhei Awards - 1. miesto v kategórii Slovenská autorka roka 2009 a Slovenská autorka roka 2011.

Viera Dršková získala Zlatú knihu za knižku pre deti Maľované písmená a Andrej Štiavnický za román Čachtická pani pred najvyšším súdom.
Cenu literárnej kritiky Zlaté pero získal Peter Holka za román Pokušenie. Každý ocenený autor dostal originálnu sklenenú plastiku od výtvarníka Martina Augustína.
Viera Dršková sa celý život venuje práci s deťmi, vedie školský časopis, organizuje pre deti rôzne kultúrne a vzdelávacie podujatia. Napísala knihu, ktorá je doplnkovou literatúrou k hociktorému zo Šlabikárov, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Z jej knihy pre deti Maľované písmená sa predalo viac ako 19.000 výtlačkov.

Andrej Štiavnický sa dlhoročne venuje štúdiu archívnych materiálov súvisiacich so životom Alžbety Bátoryovej a panovníkov 16. a 17. storočia. Svoje poznatky pretavil do rozsiahleho románového cyklu. Za romány V podzemí Čachtického hradu a Alžbeta Bátoryová vo väzení a na slobode získal autor Zlaté knihy resp. Platinové knihy.

Peter Holka patrí k najúspešnejším a najplodnejším slovenským autorom. Knižne debutoval v roku 1983 novelou Ústie Riečok. V ďalších rokoch potom vydal 17 ďalších kníh. Jeho zatiaľ posledným je román Pokušenie (2013). Je jedným z mála slovenských autorov, ktorý vie rovnako brilantne napísať knižku pre deti aj román pre dospelých. Je laureátom mnohých literárnych cien.

Bratislava 14. februára (TASR)
Foto: Ramon Leško

 

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk