Jožko Banáš so svetoznámym Paulom Hoffmanom

on . Posted in Zaujímavosti

Minulý týždeň strávil na Slovensku dva dni jeden z najčítanejších súčasných svetových autorov Angličan Paul Hoffman – autor slávnej trilógie: Ľavá ruka Boha, Posledné štyri istoty a Pod krídlami smrti.

Paul sa v Bratislave stretol s novinármi a svojimi fanúšikmi, vystúpil na knižnom veľtrhu Bibliotéka a nenechal si ujsť večeru s vedením vydavateľstva Ikar a kolegami Jožkami - Banášom a Karikom.

Banáš s Hoffmanom si vynikajúco porozumeli v otázkach nazerania na katolícku cirkev. Paul sa dokonca vyjadril, že táto inštitúcia je už prežitá. Od Jozefa si nechal podrobne vysvetliť obsah románu Kód 1 a vyjadril sa, že téma hľadania nedogmatického Krista by zaujala aj v anglosaskom svete. Rád s knihou dokonca zapózoval. Obaja autori si dohodli najbližšie stretnutie v niektorom z londýnskych pubov, kam Paul Jozefa srdečne pozval.
Hoffmana v Bratislave sprevádza jeho dcéra Victoria, ktorá má na starosti jeho webstránku www.redopera.co.uk.

Hoci vydavateľstvá aj čitatelia označujú Hoffmanovu trilógiu Ľavá ruka Boha ako fantasy, samotný autor sa nepovažuje za predstaviteľa tohto žánru. Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii, nesúhlasí so všeobecnou kategorizáciou literatúry na jednotlivé žánre.
Za súčasným úspechom fantasy u mladých ľudí vidí čiastočne zoslabnutie úlohy náboženstva v živote a tiež fakt, že hrdinami fantasy románov sú často obyčajní ľudia, z ktorých sa stanú hrdinovia. Na otázku, či sa jeho trilógia dočká aj filmového spracovania, odpovedal, že zatiaľ nevie, ale v prípade, že by sa tak stalo, určite sa nechce podieľať na scenári.

Šesťdesiatročný Paul Hoffman pochádza z rodiny írskych prisťahovalcov a okrem literatúry sa v minulosti venoval aj scenáristike. Spolupracoval napríklad s legendárnym režisérom, producentom a scenáristom Francisom Fordom Coppolom.
Na prvom románe The Wisdom of Crocodiles (Múdrosť krokodílov, 2000) pracoval trinásť rokov. Predpovedal v ňom opätovné rozpútanie medzinárodného terorizmu v 21. storočí a presne opísal charakter kolapsu svetového finančného systému.
Druhý román The Golden Age of Censorship (Zlatý vek cenzúry, 2007) je čierna komédia inšpirovaná autorovým pôsobením v oblasti filmovej cenzúry. Okrem týchto dvoch diel má na konte spomínanú trilógiu Ľavá ruka Boha, ktorá sa skladá z kníh Ľavá ruka Boha (2010), Posledné štyri istoty (2011) a Pod krídlami smrti (2013).

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk