Tajomná socha meditujúceho Krista

on . Posted in Zaujímavosti

Román Kód 1 ešte nevyšiel a už vyvoláva polemiky. Anonymný volajúci dokonca Jozefa Banáša vyzval, aby meditujúceho Krista na obálku knihy nedával.
Iste, pokojný a meditujúci Kristus môže v krajine, v ktorej sme zvyknutí na jeho zobrazovanie prevažne len priklincovaného na kríži, zakrvaveného s tŕňovou korunou, teda v utrpení, vyvolať šok.
Jozef Banáš však tvrdí, že okrem niekoľkých hodín utrpenia na kríži bol Kristov život nádherný a nepochybne v ňom boli aj veselé momenty.

Socha meditujúceho Krista v lotosovom sede veľmi pripomína Budhu a ako hovorí autor: „Presne o to mi ide. Všetky náboženstvá majú rovnaké morálne a etické základy a keďže kresťanstvo vzniklo až päťsto rokov po budhizme, mohol Kristus čerpať z Budhovho učenia a nie opačne. Na soche je zaujímavý aj veľmi vážny detail – jasne viditeľná jazva na pravej strane Kristovho hrudníka. To nasvedčuje, že umelec, ktorý vyrezal drevenú sochu, stvárnil Krista po sňatí z kríža.“

Viac o tom, že Ježiš na kríži pravdepodobne neumrel je prirodzene v románe Kód 1, ktorý si môžete predobjednať už teraz so zľavou až 20%.
„A ako som sa dostal k samotnej záhadnej soche?“ pokračuje J.Banáš. „Je to skutočné mystérium – pred mojou treťou cestou do Indie som mal túžbu – zohnať v tejto krajine, kde kresťania a židia dokázateľne boli a sú, (napokon apoštol Tomáš tam má hrob a je oficiálnym svätcom Indie) aspoň obrázok meditujúceho Krista. Vedel som, že v Indii takéto obrazy sú.
Cesta sa chýlila ku koncu a nemal som šťastie ani v kresťanských oblastiach okolo Majlapúru či v Kerale.
Až sme prišli do najstaršieho židovského mesta v Indii – Kočinu, kde ma doslova niekoľko minút pred odchodom z mesta čosi pritiahlo do malého obchodíku v Židovskej ulici (Jewish street) a tam na mňa čakala. Ukázalo sa, že presne tá socha, ktorú som si vysníval a zakomponoval do príbehu, jestvuje.
Je to malý zázrak.
Ukážem ju verejnosti len počas prezentácie románu Kód 1, ktorý bude 12.septembra 2013. Inak bude uložená na bezpečnom mieste.“

Aká je socha v skutočnosti, to vidieť aj na fotografii.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk