KÓD 1. Tajomstvo zázraku

on . Posted in Zaujímavosti

Unikátny pokus o rekonštrukciu Kristovho života

Jozef Banáš sa dnes v Bratislave stretol s vybranými novinármi, s ktorými diskutoval o svojej pripravovanej knihe KÓD 1.
Po troch rokoch od vydania mimoriadne úspešného románu KÓD 9, ktorý vyvolal u čitateľov búrlivé a protichodné reakcie, príde napínavý príbeh s množstvom historických faktov, ale aj celým radom otáznikov, ktoré Banáš nastoľuje. To všetko robí z  KÓDU 1 opäť príťažlivé literárne dielo.

Autor núti čitateľa premýšľať.  Poukazuje, na akom učení bola postavená pôvodná Kristova cirkev  a kam sa vďaka niektorým jej predstaviteľom dostala dnes.  Kým KÓD 9 bol, obrazne povedané, klincom do rakvy dogmatizmu, KÓD 1 je skobou. Možno katolícky klérus Banáša za KÓD 1 odsúdi, ale to bude pre autora dobrá správa. Klérus totiž podľa neho odsúdil aj Ježiša Krista.

Spisovateľ Jozef Banáš  v  KÓDE 1 kladie aj tieto otázky:  
•    Zomrel Ježiš skutočne na kríži?
•    Je socha  meditujúceho Krista sochou z Kristovho hrobu v Šrínagare?
•    Komu patrí záhadný sarkofág židovského svätca z prvého storočia v kašmírskom Šrínagare a odtlačky chodidiel s jasnými stopami po jazvách?
•    Má židovská Dávidova hviezda pôvod v Indii?
•    Splnilo sa Budhovo proroctvo o príchode bieleho proroka 500 rokov po ňom?

KÓD 1 odhaľuje, že strach z hriechu za porušenie vatikánskych dogiem, ktoré sú opakom Kristovho učenia, je príčinou latentnej neurózy kresťanov. Dokazuje, že Vatikán v záujme svojej moci zneužil Krista a postavil jeho učenie na hlavu. Prostredníctvom pútavej a napínavej fikcie rúca odveké dogmy jednu za druhou ako domčeky z kariet. Udalosti, ktoré azda najviac ovplyvnili duchovný rozvoj ľudstva,  sa skutočne mohli odohrať aj  inak.
Ježišov odkaz v podaní Jozefa Banáša nás vyzýva, aby sme kráčali k Bohu svojou vlastnou individuálnou cestou. Je to cesta otvoreného srdca, oslobodená od náboženských dogiem, ktorá je v dokonalom súlade s vnímaním moderného človeka 21. storočia. Zdôrazňuje tiež, aké je dôležité mať vieru v sebe.
KÓD 1 má prívlastok dokumentárny román. Príbeh samotný je fikciou, ale mnohé opisované udalosti sa opierajú o reálne fakty zdokumentované fotografiami a mapami, ktoré tvoria prílohu románu.
Banášov najnovší román je aj veľmi aktuálnym dielom. Vychádza v čase, keď  na pápežský stolec zasadol pápež reformátor, ktorý chce cirkev navrátiť na jej pôvodnú cestu.
KÓD 1 vyjde vo vydavateľstve Ikar začiatkom septembra 2013.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk