Jozef Banáš na Veľtrhu Svět knihy v Prahe

on . Posted in Zaujímavosti

S českou spisovateľkou Markétou Hejkalovou na knižnom veľtrhu v PraheVeľtrh Svět knihy sa uskutočnil v Prahe v dňoch 16. – 19. Mája 2013.

Vo štvrtok, 16. mája ho za účasti významných hostí kultúrneho, spoločenského i politického života zúčastnených krajín slávnostne otvorili český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg a slovenský minister kultúry Marek Maďarič. Veľtrh organizoval Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Svět knihy, s.r.o. a konal sa pod záštitou ministerky kultúry ČR Aleny Hanákovej a primátora mesta Prahy Bohuslava Svobodu. Celkovo sa na ňom zúčastnilo 339 vystavovateľov z 30 krajín sveta.

Slovensko sa na veľtrhu prezentovalo početnými podujatiami pre deti i dospelých, besedami, čítaniami, výstavami či workshopmi. Zúčastnili sa ich naše známe literárne osobnosti ako Silvester Lavrík, Ján Uličiansky, Daniel Hevier, Marek Vadas, Jozef Leikert, Milan Richter, Ladislav Ballek, Mila Haughová, Pavel Vilikovský, Jozef Banáš, Vladimír Balla, Jana Beňová, Jozef Karika, Veronika Šikulová, Juraj Šebesta, Anton Baláž, Pavol Rankov, Anton Hykisch, Ľubomír Feldek, Laco Kerata, Dušan Dušek, Monika Kompaníková, Peter Krištúfek, Ján Zambor, Dana Podracká a celý rad ďalších.

Jozef Banáš (1948)

Z katalógu veľtrhu „Slovensko (po)čítajte s nami“

Slovenský prozaik, dramatik, diplomat a politik. Jeho literárna tvorba sa začína už roku 1978 televíznymi scenármi, pokračuje filmovými scenármi a divadelnými hrami. Známy je však najmä románmi z posledného obdoba po ukončení politickej kariéry: Idioti v politike (2007), Zóna nadšenia (2008, po česky 2009), Zastavte Dubčeka! (2009, po česky 2011), Kód 9 (2010, po česky 2011), Sezóna potkanov (2011), Posledná nevera (2012). Píše aj eseje a politické úvahy. Každá kniha, ktorú napísal, sa zaradila k najpredávanejším na Slovensku. Vďaka románu o Alexandrovi Dubčekovi sa stal aj najpredávanejším slovenským autorom v Čechách. Jeho román Zóna nadšenia vyšiel v nemeckom, poľskom, ukrajinskom a hindskom preklade. Aktuálne pracuje na svojej desiatej knihe Kód 1, v ktorej stopuje minulosť Ježišovho pobytu v Indii. Kniha by mala vyjsť na jeseň 2013 vo vydavateľstve Ikar.

S českou spisovateľkou Markétou Hejkalovou na knižnom veľtrhu v Prahe

Česko-slovenská PENklubovna – Jozef Banáš
Sobota 18. mája 2013 11.30 - 12.00
Malý sál – Pravé krídlo (balkón vľavo)

Malý sál českého PEN klubu bol zaplnený do posledného miesta. Prišli nielen Banášovi priaznivci z Prahy, ale i čitateľky z Mladej Boleslavi vedené Renátou Herčíkovou, priaznivci z Plzne, Pardubíc a Havlíčkovho Brodu. Markéta Hejkalová prečítala svoju vtipnú a milú poviedku „O vlaku“. Uviedla tri preklady Jozefa Banáša v češtine – Zóna nadšenia, Kód 9 a Zastavte Dubčeka! Jozef Banáš humorne prerozprával niektoré epizódy zo svojich kníh ako i zo stretnutí s niektorými českými politikmi o. i. aj s niekdajším prezidentom Václavom Klausom, s ktorým sa stretol aj na veľtrhu. Na záver zahral na gitare a zaspieval slovenskú ľudovú pieseň Darmo ma mamička, ktorú si viacerí z prítomných zaspievali spolu s ním.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk