O novoročných predsavzatiach

on . Posted in Takže takto (relácia RTVS)

Neviem ako vy, ale ja si dávam každý rok novoročné predsavzatia. Zaraďujem sa medzi tých dvadsať percent, ktorí tak vraj robia. Dávam si predsavzatia i keď mi skúsenosť vraví, že väčšinu z nich nesplním. Nevzdávam to, lebo viem, že cieľom je cesta.

Prečítajte si celú glosu Jozefa Banáša, ktorá odznela v relácii Takže takto - odvysielané v RTVS (Rádio Slovensko) vo štvrtok 2.januára 2014 po 17:30.

 

Nazdávam sa, že vždy je lepšie dať si predsavzatie zabehnúť sto kilometrov a zdolať z nich desať, ako nestanoviť si cieľ žiadny. 

K stanovovaniu si cieľov je totiž potrebná odvaha na zvládnutie možného zlyhania. I napriek nemu kráčať ďalej, pretože náš život je nepretržitý prúd pádov a vstávaní. Nie je hanba, keď do prachu padneme, hanbou je, keď v prachu ostaneme. Rád siaham po slnku. Niektorí sa usmievajú nad mojou trúfalosťou, ale ja si vravím, že prinajhoršom skončím medzi hviezdami.
Podľa Parretovho pravidla dvadsať percent odvážnych získava osemdesiat percent finančných zdrojov. Podľa prieskumov si dáva novoročné predsavzatia každý piaty. Zaujímavá zhoda.

Istý drevorubač si predsavzal, že bude najlepším drevorubačom na svete. Tvrdo pracoval a keď prišiel deň svetového šampionátu v rúbaní lesa, skutočne sa stal svetovým šampiónom.
„Kde ste sa na súťaž pripravovali?“ pýtali sa ho novinári.
„Na Sahare,“ odvetil.
„Na Sahare? Veď tam nie sú žiadne stromy,“ nechápali.
„Teraz už nie...“ usmial sa.

Úspech nie je jedlo, za ktoré sa v reštaurácii platí po jeho skonzumovaní. Za úspech sa platí vopred. Tvrdou prácou, ktorá začína predsavzatím. Je to semeno, ktoré jedného dňa prinesie úrodu. Samozrejme za predpokladu, že ho zasejeme. Ak tak nespravíme, nezáviďme odhodlaným, ktorí žnú bohatú úrodu.
Keď chceš postaviť loď, neposielaj ľudí do lesa po drevo, ale vzbuď v nich túžbu po šírom mori. Túžba je sen. Jeho opakom je strach a lenivosť.
Asi najznámejšou výhovorkou lenivcov je Twainovo zdôvodnenie toho, prečo ešte stále fajčí: „Predsavzal som si tisíckrát prestať a vždy som to dokázal“.

Mám kamaráta, ktorý tvrdí, že ambiciózni ľudia sú lenivci, ktorí nemajú dostatok odvahy priznať to. Kamarát je barman a svojou lenivosťou sa už preslávil. Jeho najúžasnejším počinom je, že dokáže celé dni stáť so šejkrom v ruke a čakať na zemetrasenie.
Ak vás navštívi hosť, ktorý sa podnapitý chvastá, že on si nedáva predsavzatia, lebo je to nezmysel, po jeho odchode si pre istotu skontrolujte príborník.

No a to moje predsavzatie?
Rozhodol som sa, že prestanem piť. Predsavzal som si to už aspoň stokrát a vždy som to dokázal.
Takže, priatelia nezabudnúť - je začiatok roka, čas sejby.

Jozef Banáš

Vypočujte si aj staršie príspevky.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk