Liptovský zázrak

on . Posted in Takže takto (relácia RTVS)

Takže takto je relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. Vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša...10.októbra sa Jozef zdôveril vrátil k jednej svojej ceste, konkrétne na Liptov, kde bol svedkom malého zázraku...

Keď som nedávno s priateľom navštívil hrad Liptovský hrádok, priateľ sa dlho zahľadel na atraktívnu hradnú pani Dagmar Machovú,  ktorá sa osobne starala o hostí jej liptovského impéria a poznamenal: „Magdaléna Zaiová sa vrátila.“ Skutočne mám pocit, že táto žena je stelesnením húževnatej hradnej pani zo sedemnásteho storočia, ktorá prežila ťažký život, ale dokázala neuveriteľné veci. 

Gotický vodný hrad na vápencovej skale neďaleko riečky Belá dal postaviť zvolenský župan a pravdepodobne aj templársky senešal magister Donč po roku 1314. V druhej polovici šestnásteho storočia pristavili k hradu bratia Balassovci zámok a v roku 1600 dostavbu renesančného kaštieľa dovŕšila Magdaléna Zaiová.
Počas protihabsburských povstaní bola v marci 1622 na hrade uložená dokonca svätoštefánska koruna. Od roku 1803, kedy hrad vyhorel bol v ruinách, iba zámok sa používal ako prechodné ubytovne, Okresný súd, či Národopisné múzeum.
V ostatných rokoch však z kaštieľa zmizlo všetko, čo sa dalo použiť, zmenil sa na trosku odsúdenú na zánik.

V roku 2001sa tu však objavila odvážna podnikateľka Dagmar Machová, ktorá sa so zápalom podobajúcim sa Magdaléne Zaiovej pustila do rekonštrukcie a po desiatich rokoch dokázala zázrak.
Ako sa jej to podarilo? „Som Slovenka, milujem túto krajinu a rekonštrukciou tohto zámku som si splnila sen. Ten však ešte nekončí, kaštieľ je už premenený na skvostný historický hotel, ale hrad na svoj veľký návrat ešte len čaká. Som šťastná, že sa tu po rokoch opäť v zime kúri, v lete vo fontánach žblnkoce voda, mladí ľudia sa tu oddávajú, do historických hradných múrov sa vrátil život.“

Dnes je hotel Grand Castle vzácnou historickou atrakciou, ktorú navštevujú príslušníci európskych šľachtických rodov, domáci Liptáci a najmä geometricky rastúci počet turistov z celého sveta.  
Pri pohľade nielen na Liptovský hrádok, ale i na hrad Slovenská Ľupča, ktorý podobne zrekonštruovali pod vedením podnikateľa Vladimíra Sotáka, či na sochu Milana Rastislava Štefánika v bratislavskej Eurovei, ktorá uzrela svetlo sveta vďaka šéfovi Doprastavu Ivanovi Šestákovi mám dobrý pocit, že medzi slovenskou podnikateľskou elitou je stále viac ľudí, ktorým leží na srdci nielen zisk finančný, ale aj ten ktorý potrebuje naša krajina azda ešte viac - zachovanie pamiatky našich predkov.

Jozef Banáš

Vypočujte si aj staršie príspevky.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk