O našich velikánoch, alebo o nás?
Úvahy, fejtóny, či glosy tých, ktorých poznáte.
Takže takto je relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. A vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša.
29.augusta sa Jozef Banáš zamyslel nad naším vzťahom k velikánom slovenského národa.
Povedal som si, že sa tohto roku nebudem túlať po krajoch cudzích, ale poobzerám sa po miestach kde sa narodili, či sú pochovaní niektorí z významných Slovákov. V Modre som navštívil cintorín, kde je pochovaný Ľudovít Štúr. Pôvodný náhrobný kameň pri múre, na ktorom sa Štúrovo meno sotva dá čítať, pôsobí pri dôstojnom náhrobnom areáli z roku 1964 smutne. Podstatne lepší dojem som mal v Štúrovom múzeu, žiaľ hojnú odbornú či beletristickú literatúru o ňom tu nenájdete.
Lepšie to bolo v rodisku Štefánika na Košariskách, kde sa v múzeu v jeho rodnej fare dajú zakúpiť aj publikácie o tomto velikánovi. Smútok mi však vstúpil do duše na neďalekom Bradle, kde pri parkovisku pred nádhernou Štefánikovou mohylou od Dušana Jurkoviča stojí doslova jedna búda, ktorá slúži najmä ako prístrešok pre strážnika parkoviska, v ktorom dostanete zopár suvenírov. Toaleta je v chate v neďalekej dolinke.
Rovnaké rozpaky som mal po návšteve Uhrovca, kde sa starostka spolu s Trenčianskym múzeom snažia udržiavať múzeum Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v miestnej evanjelickej fare v čo najlepšom stave. Žiaľ, možnosť zakúpenia literatúry o týchto dvoch významných mužoch tu tiež nie je, o občerstvení pre návštevníkov ani nehovorím.
Ktorému národu sa dvaja z najvýznamnejších ľudí narodili nielen v tej istej obci, ale i v tom istom dome?
V tomto sme my Slováci vo svete jedineční. Uhrovec by mal byť pútnickým miestom nášho národa!
Počas svojich ciest po svete som navštívil múzeá, miesta narodenia či posledného odpočinku Gándhího v Bombaji i v Dillí, Balzaca v Passy, Voltaira v Paríži, Brechta v Berlíne, Goetheho rodný dom vo Frankfurte i dom jeho úmrtia vo Weimare, múzeum a rodný dom Mozarta v Salzburgu aj iných významných ľudí. Všade dôstojné múzeá s reprezentačnou predajňou upomienkových predmetov, odbornej i beletristickej literatúry v rôznych svetových jazykoch, s možnosťou občerstvenia a toaletami.
Veľké osobnosti majú zásadný význam pre sebavedomie národa, ale ešte väčší význam má vzťah národa k svojim velikánom. Udržiavanie a financovanie ich múzeí, miest narodenia či posledného odpočinku preto nemôže byť len vecou obetavých ľudí v obciach či mestách kde sú ich pamätníky, ale vecou celého národa. Tak, ako je to samozrejmé v každej kultúrnej krajine.
Jozef Banáš
Vypočujte si aj staršie príspevky.