Prečo nemôžem ísť do kostola
Úvahy, fejtóny, či glosy tých, ktorých poznáte.
Takže takto je relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. A vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša.
30.mája sa Jozef Banáš zdôveril, prečo má ťažké srdce na kostoly...
Bývajú situácie, keď by som rád zašiel do kostola, žiaľ nemôžem. Nie je tomu tak dávno, kedy sa do kresťanských kostolov bez problémov zájsť dalo. Dokonca i v časoch komunizmu. Dnes sa to, bohužiaľ, okrem času omší a iných pobožností, nedá.
Nielen v Bratislave, ale v každej obci, meste či mestečku Slovenska, kam v rámci mojich besied prídem, od Čierneho pri Čadci po Sninu, od Bardejova po Šamorín, stretávam ten istý obraz. Keď chcem upokojiť dušu, stíšiť emócie, pookriať v dobrej energii, ktorá v kostoloch je, nemôžem. Sú zatvorené. Keď sa pýtam na dôvod, dostávam všade rovnakú odpoveď- vraj sa v nich kradne.
Počas ciest Áziou, v súvislosti s prípravou môjho románu Kód 1, o pôsobení židov, kresťanov, apoštola Tomáša a možno aj Krista v Indii, ktorý vyjde v septembri, navštívil som mnohé mešity. Od Jeruzalema, cez Istanbul, Sanliurfu, Kábul, Dillí až po slávnu Hazratbal v kašmírskom Šrínagare. Boli otvorené od rána do večera. V nich sa totiž - nekradne.
Nemyslím si, že by boli moslimovia poctivejší ako kresťania. Dôvod je prostý - v mešitách totiž nie je čo ukradnúť. Ibaže by sa niekto ulakomil na modlitebné koberce, alebo topánky poukladané pred vchodom.
Nepoznám smutnejší obraz ako babičku kľačiacu v predsieni kresťanského chrámu, ktorú kňaz nepustí ďalej, pretože zlatá monštrancia či drahý obraz sú mu prednejšie ako vlastní veriaci.
Možno sa v mojom zamyslení - prečo sú kresťanské kostoly zatvorené, mýlim, a rád si vypočujem dajaké zrozumiteľnejšie vysvetlenie, žiaľ, ani v jednom z nepochybne viac ako stovky slovenských miest a obcí, kde som sa na to pýtal, sa mi iné nedostalo. Mám tušenie, že ak by kresťania chceli vedieť, prečo ich v Európe ubúda a moslimov pribúda, prišli by na to, keby sa pokúsili zájsť do kostola.
Možno na to prídu.
Jozef Banáš
Vypočujte si aj staršie príspevky.