O boji proti korupcii

on . Posted in Takže takto (relácia RTVS)

O boji proti korupciiÚvahy, fejtóny, či glosy tých, ktorých poznáte.
Takže takto je relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. A vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša.
23.mája sa Jozef Banáš pustil do korupcie...teda do písania o korupcii. Veď čítajte:-)

Pretože nemám možnosť byť korumpovaný, ohromne drukujem politikom v boji s korupciou. Róbert Fico v časoch, keď bol ešte poslancom vyhlásil, že na Slovensku sa proti korupcii štandardnými metódami bojovať nedá.
Tento správny postreh poznali už aj starí Gréci, ktorí zaviedli platidlo obolus. Bolo také veľké, že keď ho niekto niesol, hneď bolo jasné, že prijal úplatok. Platidlo sa však časom zmenšovalo, až z neho ostala len nenápadná minca a názov, dodnes symbolizujúci úplatok.

O neštandardné metódy boja proti korupcii sa popri Grékoch, Ficovi, Dzurindovi, alebo Radičovej, pokúsil svojho času aj francúzsky kráľ. Pod tlakom más vyhlásil Ľudovít XVI. program boja proti korupcii a dal mu utešený názov: Čisté ruky. Aby presvedčil občana, že to myslí vážne, pozval ho do Versailles. Najprv mu však dal otázku:
„Dvaja ministri prehadzovali kopu uhlia. Ktorý z nich si šiel po práci umyť ruky? Ten s čistými, či ten so špinavými?“
Občan bez zaváhania odvetil. „Ten so špinavými.“
„Si hlupák“, rozčúlil sa kráľ. „Je predsa totálna volovina, aby ministri prehadzovali uhlie. Marš na gilotínu!“
Bol ešte absolutizmus a tak kati občana na ten kúzelný nástroj hneď šupli. Boli však opití a uložili ho opačne. Vzápätí po strate nôh prebehlo občanovi hlavou, že už nikdy nebude chcieť kontrolovať kráľa.
Tlak na Ľudovíta sa však stupňoval a tak inšpirovaný občanovými špinavými nohami, vyhlásil ten istý boj proti korupcii len s novým názvom „Čisté nohy.“ Odôvodnil ho tým, že je šetrnejší, lebo človeka nezabije. Tak sa začal najväčší boj proti korupcii, ktorý vošiel do histórie ľudstva pod názvom Veľká francúzska buržoázna revolúcia. V rámci úspešného plnenia tohto programu napokon šupli na gilotínu aj kráľa. Tentoraz správne. Odfrngli mu hlavu, čím mu, žiaľ, znemožnili, aby popremýšľal, kde spravil chybu.

A ponaučenie z tohto príbehu? Odvtedy to už žiadny občan ani politik s bojom proti korupcii nemysleli vážne.

Jozef Banáš

Vypočujte si aj staršie príspevky.




Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk