Úvaha nevhodná pre slabé žalúdky
Úvahy, fejtóny, či glosy tých, ktorých poznáte.
Takže takto je relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. A vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša.
15.apríla sa Jozef Banáš zamyslel naozaj hlboko a inzenzívne...
Píšem esej o Goethem a tak nad týmto geniálnym mysliteľom, básnikom, filozofom, maliarom, pozorovateľom prírody premýšľam, kade chodím.
Neviem prečo mi jeden z najväčších duchov ľudstva zišiel na um práve pri čistení žumpy. Robievam túto prácu rád, napĺňa ma pocitom, že robím svet čistejším. Jedného dňa som spustil kalové čerpadlo na dno, začal ťahať a... stalo sa čosi neuveriteľné. Goetheho duch ma zrejme osvietil, urobil som totiž objav.
Prišiel som na to, že na rozdiel od hroznového muštu, v ktorom sa najhustejší kal usádza na dne, v žumpe je to naopak. Čím idete vyššie, tým sú kusy, ktoré stretávate väčšie, najväčšie sú vzájomne pospájané a spečené celkom navrchu. Vôbec im neprekáža, že sú, prepytujem, z rôznych zadkov. Keď je ich v žumpe priveľa a hrozí, že začnú vytekať, spustíte na dno kalové čerpadlo a čistíte. A tu som objavil prvý zákon žumpy.
Spočíva v tom, že nech čistíte akokoľvek, vyťaháte iba riedke. Najväčšie kalibre vytvoria na povrchu pevnú solidárnu škrupinu a s klesajúcou hladinou klesajú prefíkane aj oni. Pokles na dno ich vzájomnú solidaritu ešte upevní. Len keď sú na dne, pochopia, ako veľmi sa potrebujú. Môžete na ne striekať vodu pod vysokým tlakom, ale solidárnu škrupinu hustého nerozbijete. Prvý zákon žumpy teda znie: „Najväčšie kalibre sú hore.“ Skutočnosť, že najväčšia špina je hore, však nevylučuje, že pekná špina sa nenachádza aj na nižších úrovniach.
Druhý zákon, ktorý som z mojej činnosti vyvodil, znie: „Čím je špina v žumpe dlhšie, tým je odolnejšia a solidárnejšia.“ Všimol som si, že môžem liať do žumpy čistej vody koľko chcem, je to stále len žumpa. A naopak, ak do čistej vody nalejem výkaly, zasa to bude len žumpa. Tretí zákon žumpy teda znie: „Žumpa ostane vždy žumpou.“
Premýšľal som ako tieto moje objavy súvisia s Goethem. Že by preto, že bol aj politikom?
Jozef Banáš