Lepší ako včera

on . Posted in Takže takto (relácia RTVS)

Lepší ako včeraÚvahy, fejtóny, či glosy tých, ktorých poznáte.
Takže takto je nová relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. A vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša.
Naposledy ste mohli počuť jeho odkaz pápežovi...
 
Na besedách sa ma občas pýtajú, kedy bude svet lepší.
Odpovedám tak, ako odpovedá Biblia, alebo ako mi na túto otázku kedysi odpovedal nemecký kancelár Willy Brandt.

„Viete,“ povedal, „je prirodzené, že každý z nás sa porovnáva s inými, chce byť od nich lepší a úspešnejší, preto s nimi do úmoru bojuje, snaží sa ich ponížiť, seba povýšiť. Bojujeme s inými o česť, o body v ligovom zápase, o priazeň publika, žien, mužov, fanúšikov, voličov, bojujeme s obezitou, kriminalitou, celulitídou, bojujeme s bacilmi, chrípkou, chorobami, opozíciou či s vládou, bojujeme za vlasť i za boha, za národ i za mier, za vyššie platy, za sviatok sedembolestnej, bojujeme za Mohameda proti Kristovi, za Krista proti Mojžišovi, za Mojžiša proti Mohamedovi, bojujeme proti hladu, rozkrádaniu a korupcii.  A čo sme týmto bojom s inými dosiahli? Vari je na svete menej hladu, vojen, celulitídy či korupcie? Menej nenávisti, predsudkov a zloby? Kradne sa menej, plytvá sa prírodnými zdrojmi menej? Sme vďaka boju s inými lepší? V druhej svetovej vojne zahynulo päťdesiatdva miliónov ľudí. Toto množstvo zahynie dnes každé tri roky od hladu a v lokálnych vojnových konfliktoch. Každé tri roky sa zopakuje druhá svetová vojna a nikto si to ani nevšimne."

A pritom pre život nie je vôbec dôležité, aby sme boli lepší ako tí druhí. Jediné, čo má v živote zmysel je snažiť sa byť každý deň lepší, ako sme boli včera. Je to jednoduché a zároveň ťažké. Niet ťažšieho boja ako boja samého so sebou. Zároveň však niet sladšieho víťazstva ako víťazstva nad svojou malosťou, nevierou, beznádejou.
Skutočným víťazom je totiž ten, kto nepotrebuje protivníka.
Pekný deň.

Jozef Banáš

Vypočujte si tento príspevok.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk