Odkaz novému pápežovi

on . Posted in Takže takto (relácia RTVS)

Odkaz pápežoviÚvahy, fejtóny, či glosy tých, ktorých poznáte.
Takže takto je nová relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. A vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša.
Naposledy ste mohli počuť jeho odkaz pápežovi...

Katolíci, teda šestina ľudstva, čakajú nového pápeža. Keď som si chcel za komunistov upokojiť myseľ, zašiel som do kostola. Dnes nemôžem. Slovenské kostoly sú zatvorené. Vraj preto, lebo sa tam kradne.  Navštívil som mešity v Turecku, Kašmíre, Afganistane a všade boli otvorené non stop. Tam totiž niet čo ukradnúť.

V kresťanských kostoloch uprednostnili drahé obrazy a monštrancie pred svojimi veriacimi. Nepoznám smutnejší obraz ako babičku kľačiacu v predsieni chrámu, do ktorého ju kňaz nevpustí. Je to dokonalá ilustrácia toho, ako horné poschodia Vatikánu podviedli Krista, ktorý hovorí: „Rozdaj svoj majetok chudobným a nasleduj ma“.

Kresťanstvo sa pýši svojou početnosťou, ktorá je postavená na krste novorodencov,  ďalšom podvode na Kristovi. V jeho časoch sa krstili len dospelí, on sám sa nechal pokrstiť, keď mal tridsať. Vraví: „Choďte po svete, kážte evanjelium, a kto uverí, toho krstite.“ Neviem, ako môže uveriť osemdňové dieťa. Strašia nás ďalším podvodom - smrteľným hriechom, dokonca dedičným, o ktorom Ježiš ani nechyroval. Ženy, ktoré Ježiša milovali tak, že ho smelo odprevadili ku krížu, zatiaľ čo chlapi zutekali, sa ocitli v maskulinnosexuálnom kresťanstve v nedôstojnom postavení. Namiesto dôstojného života so ženou, zošnurovali  katolíckych kňazov do pretvárky povinného celibátu, o ktorom Ježiš nikde nehovorí.

Agónia komunizmu sa prejavovala navonok aj starcami vo vedení komunistických strán. Priemerný vek posledného sovietskeho politbyra bol 77,6 rokov a to sme sa z nich smiali. Priemerný vek posledných ôsmich pápežov je  80,62 rokov.

Verím, že vatikánska konkláve konečne zvolí svojho Gorbačova, ktorý pozná Kristove slová: „Ak ma budeš nasledovať, poteším sa, ak nie, počkám.“

Jozef Banáš

Vypočujte si tento príspevok.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk